13 yaşında dondurulan yumurtasıyla anne oldu

Henüz çocukken alınıp dondurulan yumurtalık hücreleri ile çocuk sahibi oldu..

13 yaşında dondurulan yumurtasıyla anne oldu

Tıp dünyası, adı açıklanmayan 27 yaşındaki kadını konuşuyor. Kongo Cumhuriyeti’nden Belçika’ya göç eden kadın 13 yaşındayken yumurtalığı ‘orak hücreli anemi’ hastalığı için göreceği ağır tedavi nedeniyle alınmıştı. Tedavi nedeniyle yumurtalığın geri kalanı da bir süre sonra işlevini yapamaz hale geldi. Aradan 10 yıl geçtikten sonra evlenen kadın çocuk sahibi olmak istedi. Bunun üzerine dondurulan yumurtalık hücrelerinden bir kısmı yumurtalığa bir kısmı da vücudun başka yerlerine yerleştirildi.

Kadın bundan 5 ay sonra adet görmeye başladı. 27 yaşında da doğal yoldan gebe kaldı. 2014’ün Kasım’ında sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Genç kadına uygulanan tedavinin ayrıntıları Human Reproduction adlı dergide yayınlandı. Geçmişte de dondurulmuş yumurtalık hücreleriyle yapılan kısırlık tedavilerinin başarıya ulaştığı vakalar var. Bu yöntemle yaklaşık 40 bebek doğduğu bildiriliyor. Ancak bu kez farklı olan, yumurtalık hücrelerinin hasta çocuk yaştayken alınıp dondurulmuş olması bu açıdan bir ilk.

‘Ergenlik öncesi kızlarda araştırma yapılmalı’

Hastayı tedavi eden jinekolog Dr. Isabelle Demeestere, çocuklukta teşhis edilen anemi hastalarının artık daha uzun yaşadıklarına dikkat çekerek, bu yöntemin yumurtalık yetersizliği olasılığı bulunan diğer genç kadınlara da yardımcı olmasını umduklarını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ