Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çarpıcı sözler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çarpıcı sözler!

7 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez kamuoyunun önüne çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Herkes egolarını bir kenara bırakmalı ve bir ana önce hükümeti kurmalı.” dedi.

Milliyet’te yer alan habere göre Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın düzenlediği 4.Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni  Ankara ATO Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan tören konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim değerlendirdi.

“EGOLARI BİR KENARA BIRAKIN”

“Ortaya çıkan sonuç milletin iradesidir, herkes milletin takdirine saygı göstermek zorundadır. Seçim sonuçları milletimizin tek bir partinin iktidara gelmesine imkan sağlamayan bir siyasi tablo takdir ettiğini gösteriyor. Bu tabloyu siyasi partilerin hepsinin de doğru şekilde okumasını temenni ediyorum.

Siyasi alanda yaşanan hiçbir gelişmenin kazanımları tehdit edecek boyuta ulaşmasına izin veremeyiz. Bu bizim 78 milyon insanımızın her birine karşı sorumluluğumuzun gereğidir. Asla kimse, hangi siyasi olursa olsun, ‘ben’ deme hakkına sahip değildir, ‘biz’ demek zorundayız.

Türkiye’yi hükümetsiz, Türkiye’yi başsız bırakan, egolarına mahkum olanlar ne tarihe ne de milletimize bunun hesabını veremezler.

Herkes egolarını bir kenara koyup hükümet bir an önce kurulmalı.

Milli gelirini 800 milyar dolara ulaştırmış, ihracatını yaklaşık 60 milyar dolara çıkarmış, işsizlik ve enflasyonu tek haneli rakamlara indirmiş bir ülke olarak bir adım bile geriye gidilmemeli.

Asla kimse hiçbir siyasetçi ben deme hakkına sahip değildir. Biz denilmeli.

Türkiye’nin doğrudan milletin oyuyla gelmiş bir cumhurbaşkanı olarak şahsımın bu konuda sorumluluğu daha büyüktür. Bunun farkındayım.

Dün parlamentonun en yaşlı üyesi olması sıfatıyla Sayın Baykal’ı davet ettim. Kendisiyle görüştüm. Bu işin devamı için kesintisiz sürmesi için ben üzerime ne düşerse yapacağımı ifade ettim.

“SİYASİ PARTİLERİ SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUM”

Tek bir partinin iktidarına imkan sağlamayan bu tablo, kesinlikle Türkiye’nin hükümetsiz kalması anlamına gelmiyor. Türkiye, seçim gününe kadar başka bir tablo ile karşı karşıyaydı, pazartesi gününden itibaren başka bir tablo ile karşı karşıyadır. Bu dönemi en sağlıklı, en hasarsız şekilde geçirebilmemiz için tüm siyasi partileri serinkanlı şekilde düşünmeye ve ülkenin geleceği için sorumluluk almaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanı olarak anayasanın bu süreçte şahsıma yüklediği görevleri bihakkın yerine getireceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Meclis’te temsil edilen partilerin, anayasada ve kanunlarda belirtilen sınırlar çerçevesinde tercihlerini krizden değil çözümden yana kullanacaklarına inanıyorum. Umutlarını, Türkiye’nin bir kriz ve kaos ortamına girmesine bağlamış olan tüm odaklar, inşallah bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacaktır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ