Danimarka Medyası: “Erdoğan’a Tokat, Kürtlere Sıcak Karşılama”

DANİMARKA medyası, Türkiye’deki seçim sonuçlarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yenilgisi olarak aktardı.

Danimarka Medyası: “Erdoğan’a Tokat, Kürtlere Sıcak Karşılama”

DIŞ HABER –

DANİMARKA medyası, Türkiye’deki seçim sonuçlarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yenilgisi olarak aktardı. Gazeteler, “Seçim sonucu Erdoğan’ı rüzgara karşı bıraktı”, “Erdoğan’ın hayalleri suya düştü”, “Erdoğan’a Tokat, Kürtlere sıcak karşılama” şeklinde başlıklarla verdi. Tüm Danimarka medyasının ortak yanı ise, seçim sonuçlarını demokrasi yolunda atılmış yeni bir adım olarak yorumlamak oldu. İşte Danimarka medyasından bazı cümleler:

B.T. Gazetesi: Türkiye’de seçim Erdoğan’ı rüzgara karşı bıraktı

“Türkiye’de Pazar günü yapılan seçimlerden sonra hem sevinç hem de karışıklık yaşanıyor. Erdoğan’ın partisi AKP 13 yılda ilk kez geriledi ve az da olsa yenilgi aldı. Bu durum Türkiye’nin Cumhurbaşkanının yalnız başına ülkeyi yönetme şansını ortadan kaldırdı. Kürt Partisi HDP ilk kez çok yüksek olan seçim barajını aşarak parlamentoya girmeyi başardı.”

Politiken Gazetesi: Türkiye’de seçim “Erdoğan’a tokat, Kürtlere sıcak karşılama

“Türkiye’deki seçimlerin sonucu, Erdoğan’a tokat, Kürtlere sıcak karşılama şeklinde sonuçlandı. Kürtler yüksek seçim barajını geçerek parlamentoya girme başarısını gösterdiler. Kürtler hiç bu kadar güçlü temsil edilmemişlerdi. Çünkü parti, Kürt bölgeleri dışında halkı faal hale getirebildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Erdoğan, bu seçim sonucu ile, anayasada değişiklik yaparak başkanlık sistemi ile tek adam olma planlarına el sallayarak vedalaşmak zorunda kaldı. Seçim sonucu, Erdoğan’ın ülkeyi götürdüğü yola tepkidir. Tepki, gösterilere karşı kullanılan kaba kuvvet ve şiddet, basına yönelik baskılar ve Kürt sorununa yönelik yanlış politikalar, Kürtlerin kardeşlerini öldüren IŞİD’e karşı Kobani’de Kürtlere yardım etmeye gitmesinin önlenmesinedir. Türkiye’deki seçim sonucu Demokrasi açısından büyük bir adımdır.”

Berlinske Tidende Gazetesi: Türkiye’de seçim: Erdoğan çoğunluğu kaybetti

“Türkiye’de seçimden sonra sevinç ve karışıklık bir arada. Erdoğan’ın AK partisi son 13 yılda ilk kez geriledi. Gerilemeye rağmen parti en büyük parti olmaya devam ediyor ama, Erdoğan ülkeyi tek başına yönetme şansını yitirdi. Kürt partisi HDP barajı geçti. Parti başkanı Demirtaş AKP ile koalisyon yapmayacaklarını söyledi. Erdoğan’ın çoğunluğu yok oldu.”

İnformation gazetesi: Türkiye’de seçimler Erdoğan’ın rüyası gibi sonuçlanmadı

“Türkiye’de yapılan seçimler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rüyası gibi sonuçlanmadı. Bu durumda Erdoğan’ın anayasada değişiklik yapma arzusu suya düştü. Erdoğan şimdiki parlamenter rejimin yerine başkanlık rejimini istiyor, ABD ve Rusya’daki gibi bir yönetim hayal ediyordu. Bu nedenle muhalefet “AKP’ye gidecek her oy demokrasiye karşı verilmiş oydur” dedi. Erdoğan’ın 550 sandalyenin en az 330’unu alması gerekiyordu ama alamadı.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Gazete kupürleri

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ