Kırım Hanlığı’nın Kalbi “Hansaray”

Mengli Giray tarafından Bahçesaray kentinde yaptırılan “Hansaray” ziyaretçilere Kırım Hanlığı’nın gücü hakkında ipuçları veriyor- O dönem hanlığın yönetim merkezi olarak kullanılan Hansaray, bugün dünyanın her yerinden yılda 1,5 milyonu aşkın ziyaretçiyi

Kırım Hanlığı’nın Kalbi “Hansaray”

BAHÇESARAY (AA) – LALE KÖKLÜ – Kırım Hanı Mengli Giray tarafından 1532 yılında Bahçesaray kentinde yaptırılan ve o dönem hanlığın yönetim merkezi olarak kullanılan Hansaray, dünyanın her yerinden yılda 1,5 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor.

“Han Türbe”, “Han Cami”, “Divan salonu”, “Yaz Çardağı”, “Harem” ve “Gözyaşı Çeşmesi” gibi bölüm ve yapıları içinde barındıran sarayda tarih ve arkeoloji müzesi de yer alıyor.

Bugün müze olarak kullanılan sarayın bahçesindeki iki minareli Han Cami’den, günde 5 vakit ezan sesi yükseliyor. Çoğunluğu Müslüman olan kent sakinleri de saraya gelerek namazlarını burada kılıyor.

Farklı ülkelerden gelen turistler, geçmişte birçok kez tahrip edilse de ihtişamlı görüntüsünü kaybetmeyen sarayın her köşesinde hatıra fotoğrafı çektiriyor.

– Topkapı Sarayı’nın küçük bir benzeri

Müze görevlilerinden Elmira Abibullayeva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Topkapı Sarayı’nın küçük bir benzeri olarak adlandırdıkları yapının Osmanlı mimarisi açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Sarayın İslam dünyasının kurallarına göre kurulduğunu kaydeden Abibullayeva, “İçerisinde haremliği, selamlığı ve mescidi bulunuyor. Saray içinde dinimize göre temizliğin ne kadar önemli olduğunun yansımasını görebiliriz. Örneğin, 5 vakit namazı kılmak için mutlaka suya ihtiyacımız var. Bu yüzden bütün her tarafta çeşmeler bulunuyor” diye konuştu.

Sarayın Kırım Türkleri için önemine dikkati çeken Abibullayeva, “Kültür ve tarih bakımından Osmanlı’nın yaşayan bir tarafı olarak gördüğümüz saray, Kırım Türklerinin de kalbi gibi” ifadesini kullandı.

Abibullayeva, çoğunluğu Rusya’dan olmak üzere dünyanın her tarafından misafir ağırladıklarını belirterek, sarayı yılda 1,5 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

– Diğer yapılar

Hansaray’ın bulunduğu Bahçesaray kentinde aynı yıllarda yapılan Zincirli Medrese ise görülmesi gereken bir başka Osmanlı eseri olarak öne çıkıyor.

Hemen karşısındaki alanda ise Kırım’ın milli liderleri İsmail Gaspıralı ile sürgünde öldükten sonra Bahçesaray’a mezarları getirilen Ahmet Özenbaşlı ve Mustafa Edige Kırımal’ın kabri bulunuyor.

Kırım Türkleri tarafından bir devlet mezarlığına dönüştürülen alanda aynı zamanda Türkiye tarafından onarılan Hacı Giray Han Türbesi de yer alıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ