Maden İşçileri İlk Sahuru Yerin 300 Metre Altında Yaptı

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde maden işçileri, Ramazan-ı Şerif’in ilk sahurunu yerin yüzlerce metre altında yaptı.

Maden İşçileri İlk Sahuru Yerin 300 Metre Altında Yaptı

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde maden işçileri, Ramazan-ı Şerif’in ilk sahurunu yerin yüzlerce metre altında yaptı. Kömür karası elleri ve yüzleriyle sahur sofrasında domates, salatalık, zeytin, peynir ve ekmeklerini yiyen madenciler, ilk oruçlarına niyet etti.

Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde 100 işçinin çalıştığı Akkurt Madencilik firmasına ait maden ocağında gece 00.00 – 08.00 vardiyasında çalışan maden işçileri, ilk sahuru yerin 300 metre altında yaptı. Sahur vaktinin girmesiyle mesaiye ara veren işçiler, önce tahtalardan oluşan bir sofra kurdu. Sonra evlerinden getirdikleri zeytin, peynir, domates, biber, salatalık, soğan ve ekmek gibi yiyecekleri kömür karası elleriyle sofraya dizen işçiler, kazasız belasız iş hayatı için dua etti.

7 yıllık maden işçisi Ercan Ekici (29), 11 ayın sultanı Ramazan’ın ilk sahurunu ailelerinden uzakta yer altında mesai arkadaşlarıyla yaptıklarını, bunun çok özel bir duygu olduğunu kaydetti. 8 yıllık işçi Şenol Demirtaş (38), “İlk sahurumuzu yer altında ailelerimizden uzak yapıyoruz. Bunun hem hüznünü hem de keyfini yaşıyoruz. Buradaki arkadaşlarımızla zaten bir aile gibiyiz, Ramazan ayı bütün İslam alemine hayırlı olsun” ifadesini kulandı. Vural Nalbant isimli işçi de, ekmek parası için yeraltında çalıştıklarını hatırlatarak, “Mesai arkadaşlarımızla ilk sahurumuzu yaptık. Yeraltında çalışmak zor oluyor; ama ekmek davası. Diğer taraftan dini vecibemizi yapıyoruz. İkisini bir arada yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İŞLETME MÜDÜRÜ AKKURT: İŞÇİLERLE SAHUR YAPMAK GÜZEL BİR DUYGU

8 yıllık Maden Mühendisi olan İşletme Müdürü Uğur Akkurt (34), Ramazan ayının bütün İslâm alemine ve Türkiye’ye hayırlı olması dileğinde bulundu. Yerin altında işçilerle bir arada sofraya oturmanın sevincini yaşadıklarını dile getiren Akkurt, şunları söyledi: “Madencilik zor bir meslek. Yerin altında çalışıyoruz. Mübarek Ramazan ayında da arkadaşlarımızla beraber ailemizden uzakta yerin altında çalışma saatimiz sahura denk gelirse sahurumuzu, iftara gelirse iftarımızı yapıyoruz. Ailemizden uzakta sahur yaptığımız için içimiz buruk. Bir taraftan sevinçliyiz; çünkü arkadaşlarımızla beraber sahur yapıyoruz. Güzel bir duygu. Yeraltında hayatını kaybetmiş madenci arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, bütün madenci arkadaşlarımıza ve ülkemizde diğe iş kollarında çalışan herkese kazasız belasız çalışmalar diliyorum.” İşçiler, oruca niyetlenmelerinin ardından mesailerine kaldıkları yerden devam etti.

Kaynak: CİHAN Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ