Modifiyeli Araç Sahiplerinden ‘Doğu Türkistan’ Eylemi

İZMİR’de, modifiye araç sahipleri, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanlara karşı yapılan saldırıları protesto etti.

Modifiyeli Araç Sahiplerinden ‘Doğu Türkistan’ Eylemi

İZMİR’de, modifiye araç sahipleri, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanlara karşı yapılan saldırıları protesto etti.

Bornova’da bir alışveriş merkezinin otoparkında bir araya gelen yaklaşık 100 modifiye araç sahibi, Çin’in Doğu Türkistan’daki uygulamalarını protesto ederek eylem yaptı. “Zulme hayır’, “Doğu Türkistan’a özgürlük” sloganları atan grup adına konuşan Taner Kalem, “Bizler çoğunlukla hep araçlarımız ve araçlarımızla ilgili yaptığımız etkinlikler bir araya gelmişizdir. Fakat bizler bu kez farklı bir amaç için buradayız. Ulusal medyaya zaman zaman sosyal medyaya ise sık sık yansıyan birçoğumuzun bildiği bir 21. Yüzyıl ayıbını protesto ediyoruz. Amacımız hepimizin bildiği Çin sınırlarında bulanan Sincan Uygur Özerk Bölgesi yani Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların dramına dikkat çekmektir. Sırf Müslüman olduğu için özgürlükleri alınan sırf Müslüman olduğu için insanlık dışı muamelelere tabi tutulan çocuk kadın demeden vahşi işkencelerle öldürülen insanların dramına özgür yaşayan biz Türkiye halkının bir nebzede olsa farkındalığını arttırmak istedik. Ramazan ayında oruç tuttuğu için namaz kıldığı için cezalandırılan hani tabir yerinde ise Çin işkencelerine maruz kalan o insanlara sesimizi duyurmak için burada toplandık. Yaşadığımız özgür coğrafyanın kıymetini anlamak ve oradaki insanlar için devletimiz nezdinde atılacak adımlara ses vermek için buradayız. Dünyanın tüm Müslüman bölgelerinde akan kan durmadan devam etmektedir. Hepsi için Müslümanlar olarak üzülmekte ve çaresizce izlemekteyiz. En azından elimizden geleni yaparak sessizce isyanımızı dile getirerek başta doğu Türkistan olmak üzere dünyanın her yerinde özelliklede ramazan ayında akıtılan kanları protesto ediyoruz” diye konuştu. Grup daha sonra konvoy halinde Bornova’dan Karşıyaka İskelesi’ne kadar korna çalarak tur attı.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ