Peyniri Çok Tüketenler Neden Dikkat Etmemeliler

Peyniri Çok Tüketenler Neden Dikkat Etmemeliler

>>Kahvaltılarda olmazsa olmaz dediğiniz peynir, bakın nelere kadirmiş?

>> Eğer kahvaltı yaparken peyniri düzenli olarak tüketiyorsanız, dikkatli olmalısınız. Bu durum bazı önemli durumların ipucunu vermektedir.

>> Eğer kahvaltıda peynir olmazsa, kahvaltı yapamam diyorsanız, durumunuz oldukça vahim.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan Araştırmaya Göre Peynir Bağımlılık Yapıyor

Uyuşturucu da bulunan bir kimyasal maddenin, peynirde de bulunduğu tespit edildi. Yale Gıda Bağımlılığı Ölçeği ile bazı ölçümler yapıldı. Ölçümlerde baz alınan değerler, uyuşturucu ve peynir içeresindeki kimyasalların kişinin bağımlılığına etkisi idi.

Tüm süt ve süt ürünlerine bulunan Kazein maddesi bağımlılık yapmaktadır. 500 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada ilginç sonuçlara ulaşıldı. Pizza yiyen 500 öğrenciye, pizza yedikten sonra bir anket uygulandı.

Belirli bir zaman sonra aynı 500 öğrenciye, yemek istek formu doldurmaları isteniyor. İki anket karşılaştırması sonucu, yüksek oranda peynir içeren gıdaların tercih edildiği görüldü. Gıdalar listelendiğinde, en başta pizzanın yer aldığı tespit edilmiştir. En çok peynir bulunan yiyecekler listenin üst sıralarında yer almıştır.

Çalışma yazarı Erica Schulte şunları söyledi: “Bazı gıdaların özellikleri bazı insanlarda bağımlılık yapması, özellikle çocuklar da bu durumun daha çok olması beslenme politikalarıyla çok yakından ilgilidir.”

Nicole Avena, bu tür çalışmaların uyuşturucu, sigara ve alkol bağımlılıklarının tedavisinde önemli yol gösterici olduklarını ifade etti.

Uyuşturucunun beyinde uyardığı aynı noktayı, peynirin de uyardığı görüldü. Yani peynir ve uyuşturucu aynı bölgeyi uyarmaktadır.

Peyniri eğer çok tüketiyorsanız, dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir uzman doktora görünmenizde fayda mülahaza edilmektedir.

Türkiye’de kahvaltılarda çok tüketilen peynir, masaya yatırılmalı. Peyniri çok tüketenlerin nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda, hem teknolojik araçlar yardımıyla hem de bazı anket formlar yardımıyla incelemelerin yapılması önerilmektedir.

Her peynir aynı oranda bağımlılık yapmamaktadır. Peynir çeşitlerini ve içerisindeki bağımlılık yapıcı maddelerin düzeylerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Gençlerin, peynirin bağımlılık yapıcı özelliği durumundan daha çok tükettikleri, pizza ve benzeri hamurlu yiyecekler obeziteye sebep olmaktadır.

Çalışmaların sonuçlanmasını bekliyoruz. Sonuçlandığında sizlere yeni bir inceleme makalesiyle duyuracağız. Bizi takipte kalın.

>Merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden bize yöneltebilirsiniz.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz:standard.co.uk/lifestyle/foodanddrink/cheese-triggers-the-same-part-of-the-brain-as-hard-drugs-say-scientists-a3141936.html#gallery

MTP

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ