Windows 10 Nasıl Kurulur?

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Birkaç yıl önce Microsoft tarafından çıkarılan Windows 10, gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemlerinden birisi olarak gösteriliyor. Pek çok yeni özellikle gelen, Cortana’yı tanıtan ve Internet Explorer’a veda edip Edge ile karşımıza çıkan Windows 10, giderek popülerliğini artırıyor. Dolayısıyla PC kullanıcıları da bilgisayara bilgisayara Windows 10 kurma konusunu araştırırken, bu yazıda Windows 10 nasıl kurulur sorusunu yanıtlayacağız. Yaklaşık iki senedir piyasada olsa da, hala Windows 10 kurulumu yapmayanlar var ve aslında sanıldığı kadar da zor değil. Öyleyse, bilgisayara Windows 10 nasıl kurulur ?

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Öncelikle, işletim sistemi ilk çıktığında Microsoft, Windows 10 kurma konusunda kolaylık sağlamıştı ve Windows 7 ile Windows 8 kullanıcılarına, ücretsiz olarak sürüm yükseltme şansı tanımıştı. Bu şekilde doğrudan Windows 10’a geçmek mümkündü fakat artık Windows 10 nasıl kurulur sorusunu farklı şekilde yanıtlıyoruz. Daha önce Denetim Masası > Windows Update yolunu izleyerek güncelleme yapma şansımız vardı fakat geçtiğimiz aylarda bu özellik kalktı. Fakat hala klasik metodları uygulayarak, temiz bir Windows 10 kurulumu yapma şansınız var.

Bilgisayara Windows 10 nasıl kurulur?

Bilgisayara Windows 10 kurma için öncelikle https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10 adresinden medya kurulum aracını indirin ve bunu ya bir DVD’ye, ya da flash belleğe atarak kurulumu oaradan gerçekleştirin. Başlattığınızda, karşınıza iki seçenek çıkacak ve buradan Create installation media for another PC olanı seçmeniz gerekiyor. İkinci ekranda karşınıza dil, sürüm ve mimari seçim ekranı gelecek. Burada var sayılan olarak İngilizce bulunuyor fakat siz Türkçe tercihte bulunabilirsiniz. Ardından Edition – Sürüm tercihi yapın. Windows 10 Home ya da Professional sürümler arasında kullandığınız ürüne göre tercih yapın. Ayrıca mimari seçimi de önemli. Ya 32 bit, ya da 64 bit seçeceksiniz. Bu noktada pek çok insan 64 bit işletim sistemi kullanmakta.

Bilgisayara Windows 10 kurma işlemi aslında bu kadar basit çünkü kurulum diskinizi yaratıp yükledikten sonra her şey hızlıca halloluyor. Ardından karşınıza aktivasyon anahtarı isteyen ekran gelecek ve buraya elinizdeki anahtarı girip onaylamanız gerekiyor. Son olarak da, Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınızın hangi diskine kuracağınızı seçeceksiniz. Böylece Windows 10 nasıl kurulur sorunuz da yanıt bulmuş olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ