21 Aralık En Uzun Gece Google’da Doodle Oldu

Google son yıllarda özel günler için yaptığı doodlelarla sık sık teknoloji habeleri gündemine gelmektedir. Google’ın bugün yani 21 Aralık en uzun gece niteliğini taşıyan bu kış günümüz için hazırladığı doodle ‘’Kışın İlk Günü’’

En Uzun Gece 21 Aralık Google Anasayfasına Taşındı

Ünlü arama motoru Google, kış gündönümünü konu alarak doodle yaptı. Özel tarihleri anasayfasına taşımayı ihmal etmeyen arama motoru ‘’21 aralık en uzun gece’’ doodlesi ile yine teknoloji haberlerine konu oldu. İnternet kullanıcıları arama motoru Google’ın anasayfasına girdiklerinde, 21 aralık tarihine özel hazırlanan bir video ile karşılaşıyorlar. Kullanıcılar, özel tasarımlı 21 aralık en uzun gece logosuna tıklayarak, videoyu oynatabilir ve o güne özel ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Doodle uygulamaları son yıllarda kültürel olaylara, tarihe konu olan önemli kişilere, dünya ülkelerinde önem arz eden gün ve tatillere yer vererek teknoloji dünyasında dikkat çekmeyi amaçlıyor. Peki, doodle olan kışın ilk gününün önemi nedir? Kış gündönümü nedir?

Kış Gündönümü Nedir? / Teknoloji Haberleri

21 Aralık bugün, Güney yarımkürede en uzun gün olarak yaşanırken, Kuzey yarımkürede ise en uzun gece olarak yaşanacak. Kış gündönümlerinde her yıl güneş ışıkları Oğlak dönencesine dik geldiği için kuzey yarımkürede günler uzamaya başlar. Güney yarımkürede ise tam tersi günler kısalmaya başlar. Dolayısıyla 21 aralık tarihi bazı ülkelerde Güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılırken, Kuzey yarımkürede kışın başlangıcı sayılmaktadır. Bununla birlikte kışın ya da yazın tam ortası olarak kabul edildiği ülkelerde mevcuttur.

Kış Başlangıcı 21 Aralık En Uzun Gece

Kış mevsiminin başlangıcı olarak Kuzey yarımkürede 21 aralık tarihi kabul görmektedir. Bugün güneş ışınlarının Yengeç dönencesine 43 derece 06’lık açı ile geldiği bilinmektedir. Bu açıdan dolayı 21 aralık en uzun gece ve en kısa gündüz olarak yaşanmaktadır. Bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya başlayacak ve geceler de kısalacaktır.

Güney yarımkürede ise durum tam tersi olarak işlemektedir. Çünkü bu tarihte Güney yarımküre ülkelerine güneş ışınları Oğlak dönencesine 90 derecelik açı ile gelmektedir. Bu nedenle yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 aralık, Güney yarımkürede yaşayanlara en kısa gece ve en uzun gündüzü yaşatır. Ayrıca 21 aralık tarihinden itibaren de, geceler uzamaya gündüzler ise kısalmaya başlar.

Teknoloji haberleri ile ilgili gelişmeleri anbean takip etmek istiyorsanız, www.mobilteknoport.com sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir