Hangi dondurma çeşidi daha az zararlı

Hangi dondurma çeşidi daha az zararlı

Yiyin ama ölçüyü kaçırmayın

Dondurma tıpkı plaj-deniz-bikini gibi yazın geldiğinin müjdecisidir. Klasik dondurmalar süt, krema, şeker, yumurta sarısı, vanilya ve benzeri pek çok aroma ile hazırlanır. İçine katılan her türlü meyve, çikolata, kuru yemiş parçaları ile sayısız çeşidi olduğundan söz edebiliriz. Soğutularak ve karıştırılarak içeriğinin havalanması sağlanır ve ağızda biraz daha geç eriyen oldukça yaygın tüketilen ve tercih edilen türü ortaya çıkar. Dondurmanın rengi çok parlaksa gıda boyaları ile renklendirilmiş ve muhtemelen de suni olarak tatlandırılmıştır.

İşte dondurma çeşitleri:

Gelato, sorbe, granita ve parfe

Gelato; daha yumuşak yapıya sahiptir. İtalyanlara özgü bir dondurma çeşididir.

Sorbenin kökeni, Osmanlı mutfak kültürüne özgü bir lezzet olarak kabul edilen şerbete dayanmaktadır. Ana malzemesi meyve ve meyve suyu/şurubu olan yaz tatlısıdır.

Granita; meyve püresi ile hazırlanır. Süt ve yumurta içermez, dondurulmuş tatlıların en kolay hazırlanan çeşididir. Sorbeye benzer ama çok daha az şekerlidir.

Parfe, Fransızlara özgü bir sunum tarzıdır. Taze meyve, çikolata parçaları, şeker, yumurta, krema ve bisküvi kırıkları ile hazırlanan, kalorisi daha yüksek olan bir tür soğuk yenen tatlıdır.

Dövme Maraş dondurması da yine bize özgü bir dondurma yapma tekniğidir.

Kaynak:”ensonhaber”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ