Aigai Antik Kentinde 2015 Kazı Sezonu Başladı

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesi Köseler mahallesindeki Aigai Antik kentinde 2015 yılı kazı çalışmaları başladı.

Aigai Antik Kentinde 2015 Kazı Sezonu Başladı

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesi Köseler mahallesindeki Aigai Antik kentinde 2015 yılı kazı çalışmaları başladı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Doğer başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarını Vali Erdoğan Bektaş da inceledi.

2015 kazı sezonunun başlaması nedeniyle düzenlenen etkinliğe Vali Bektaş’ın yanı sıra Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A.Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa Arkeoloji Müzesi Müdürü Sevgi Soyaker, CBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Yusuf Sezgin de katıldı.

ÇALIŞMALAR ALTI AY SÜRECEK

Kazı Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer, 2004 yılından itibaren Aigai Antik kentinde sürdürülen çalışmaların bu yılki bölümüne Manisa Büyükşehir Belediyesinin maddi destek verdiğini, 2015 sezonundaki çalışmaların 6 ay süreceğini, ziyaretçilerin antik kenti daha rahat gezebilmeleri için antik yolların kazılarak açığa çıkarılacağını söyledi. Prof.Dr. Doğer, Aigai’deki çalışmaların kültürel ve kırsal turizmi geliştireceğini, Manisa ve Yuntdağı bölgesindeki mahallelerin kalkınmasına katkı sağlayacağını savundu.

Aigai Kazı Başkan Yardımcısı Manisa CBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Yusuf Sezgin de, bu yıl antik kentin mezarlık alanları ve sanayi mahallelerinde Fransız ve Alman bilim adamlarıyla birlikte çalışma yapılacağını bildirdi.

Kazı alanında inceleme yapan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da, Manisa’nın tarım ve sanayi alanındaki gelişmişliğinin yanında turizm alanında da ilerleme sağlanması için çalışma yürüttüklerini belirterek kentin en önemli turizm değerlerinden Aigai’deki çalışmalara her türlü desteğin sağlanması gerektiğini söyledi.

AİGAİ ANTİK KENTİ

Manisa’ya 49 kilometre uzaklıktaki Köseler mahallesi yakınındaki Aigai, Herodot’un bahsettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden biri. Geçmişi MÖ 8. yüzyıla dayanan tarihi kent bölgede meydana gelen şiddetli depremlerin yerle bir ettiği kentler arasında yer alıyor. Helenistik dönemde önemli bir ticaret merkezi olan Aigai antik kentinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleri ve maddi destekleri ile yürütülüyor. Kazı çalışmalarının başladığı 2004 yılından itibaren kazı ve araştırmalar için gerekli mali kaynakların önemli bir bölümü Anemon Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş Onursal Başkanı İsmail Akçura tarafından karşılanıyor. 2015 yılında imzalanan protokol ile Manisa Büyükşehir Belediyesi, Aigai’deki arkeolojik kazı ve belgeleme çalışmalarının önemli bir destekçisi oldu. Ege Üniversitesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi de kazı çalışmalarına destek sağlıyor.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ