Akıllı Telefon Patlama Anı Kameralar İle Kaydedildi

Akıllı telefon nedensiz bir şekilde alev alarak patladı. Patlama anı kameralar tarafından kaydedildi. Teknoloji haberlerinden anında haberiniz olsun istiyorsanız, Mobilteknoport Facebook sayfasını beğenmeniz yeterli…

Akıllı Telefon Neden Patladı?

Teknoloji haberleri alanında yüzlerce ”Akıllı telefon patladı, Akıllı telefon yandı” şeklinde manşetler akıllı telefon patlama anıgörmüşsünüzdür. Bu mobil cihazlar kullanışlı olmasına rağmen yanma ve patlama riskine sahip cihazlardır. Bu nedenle onlarca kişinin yanmasına sebep olarak, teknoloji haberleri gündem oldu. Peki, patlamanın nedeni nedir?

Akıllı telefon patlamaları incelendiğinde çoğunlukla orijinal olmayan yan sanayi ürünlerin sebep olduğu görülmektedir. Bunlar sadece orijinal olmayan piller değil. Hangi kalitede malzeme ve hangi şartlarda üretildiği belli olmayan oto şarj aparatları, şarj adaptörleri hatta kulaklıklar bile akıllı telefon patlamasına neden olabilir.

Kılıf sebebiyle kendini soğutamayan akıllı telefonun pili yanabilir ve patlayabilir. ”Telefonum çok ısınıyor” ve ‘‘Telefon ısınma sorunu” gibi şikayetlerin sebebi de kılıflardır. Devamlı yüksek ısıya maruz kalan akıllı telefonun ana kartı, bu ısı nedeniyle kolayca deforme olabilir. Korunaklı kılıftan dolayı kendini soğutamayan telefonda, zamanla deformasyonlar başlar ve pil ve ana kart üzerinde olumsuz etki yaratır. Ayrıca telefonlardaki uygulamalar, mobil cihazların haddinden fazla yükünü arttırdığı için akıllı telefon üzerinde olumsuz etki yapar. Bu nedenle mobil cihazlar kullanılmadığı zaman kapatılmalı ve havalandırılması sağlanmalıdır. Bu konuda detaylı bilgi almak için Telefon Isınma Sorunu ve Çözümü adlı makalemize tıklayınız.

Akıllı Telefon Patlaması Nasıl Gerçekleşti?

Xiaomi Mi 4i akıllı telefon sahibi Ajay Raj Negi isimli mobil kullanıcı, çalıştığı sırada telefonuna göz atmaya başladı. Videoda da görebileceğiniz gibi mobil cihazını eline aldıktan kısa bir süre sonra telefonun içerisinden dumanlar çıktığını gören Ajay Raj Negi, cihazı elinden bırakarak oradan uzaklaşmış.

https://www.facebook.com/ajay.r.negi/videos/10155103028488475/

Alev almasının ardından aniden patlayan akıllı telefon, olay yerinde bulunan diğer kişilerin de paniklemesine sebep olmuş. Olay yaşandıktan sonra patlama anının güvenlik kamerası tarafından kaydedildiği ortaya çıktı. Akıllı telefon sahibi Ajay Raj Negi bu görüntüleri yayınlayarak, ”Akıllı telefonumda sıradan şeyler yaparken yaralanabilir, hatta ölebilirdim.” şeklinde bir ifade yazdı.

Mobil cihazın sahibi Ajay, yetkililerden olay ile ilgili açıklama yapmalarını talep etti. Siz de telefonunuzla sıradan şeyler yaparken, herhangi bir patlama olmasını istemiyorsanız Telefon Isınma Sorunu ve Çözümü yazısına göz atmanızı öneririm. ”Telefonum çok ısınıyor, ne yapmalıyım?” diyen okuyucularımızın çok faydalandığı bu makaleye ulaşmak için tıklayınız.

MTP Editörü

BURCU SAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir