Akıllı Telefonlarda Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra büyük bir hızla yayılmıştır. Her an her yerden bilgiye ulaşmak ve internete bağlanmak isteyenler için adeta telefonun anlamını değiştiren akıllı telefonlarda zamanla bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunlar arasında akıllı telefonun donma sorunu ilk sıralarda gelmektedir. Akıllı telefonlarda donma sorunu nasıl çözülür sorusunun birçok yanıtı bulunmaktadır.

Donma Sorunu için Gereksiz Uygulamaları Silin

Akıllı telefonlarda donma sorunu ve çözümü ile ilgili dikkat edilmesi gereken ilk nokta, fazla kullanmadığınız uygulamaları silmenizdir. Cihazınızda fazla yer kaplayan ve işinize yaramayan uygulamaları belirleyerek bunları kaldırabilirsiniz. Telefon donmasının nedenleri arasında yer alan fazla uygulama yüklenmesi sorunundan cihazınızda ‘Uygulama Yöneticisi’ kısmına girerek kısa sürede bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Hızlandırıcı Uygulamaları Deneyin

Android, iOS ya da Microsoft işletim sistemine sahip olan cihazların uygulama indirme sayfasından cihazınız için en uygun hızlandırma programını indirebilirsiniz. Bu uygulamaların hepsinin güvenilir olmadığını belirtmekte fayda var. Yani, telefonlarda donma sorunu nasıl çözülür sorusunun yanıtlarından biri olan hızlandırma programlarının talep ettiği izinlere dikkat etmelisiniz. Doğru uygulama sayesinde cihazınız daha da hızlanacaktır.

Format Atmayı Deneyin

Elektronik cihazlarda yavaşlama sorunu yaşandığında format atma önemli bir çözüm yolu olmaktadır. Telefon donmasının nedenleri arasında bulunan uzun süre kullanım sonucunda cihaz ağırlaşabilir. Bu durumda sizin için önemli olan tüm verileri yedekleyerek cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz önerilmektedir. Yine de bu işlemi sık yapmamanız gerekmektedir.

Virüs Temizleme Programlarını Kullanın

Telefon donmasının nedenleri arasında cihaza bulaşan virüs sorunu gösterilmektedir. Cihazınıza güvenilir olmayan kaynaktan uygulama yüklemeniz ya da virüs olan bir bilgisayara bağlamanız durumunda bu sorun yaşanmaktadır. Bu noktada cihazınıza antivirüs uygulamaları yüklemeniz ve bunu kullanmanız doğru tercih olacaktır. Telefonlarda donma sorunu ve çözümü ile ilgili virüs konusunda profesyonel destek de alabilirsiniz.

Siz de telefon donmasının nedenleri konusunu iyi inceleyerek çözüm için en doğru kararı verebilirsiniz. Öncelikle telefonlarda donma sorunu nasıl çözülür sorusunun yanıtını cihazınıza uygulayınız. Sonrasında ise bu sorunun çözülmemesi durumunda yetkili teknik servisten yardım talep ediniz.

Mobil teknoloji haberleri için günlük yayınlanan haberlerin mail atılmasını talep edebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir