Android Sorunları ve Çözümleri

Android sorunları, android işletim sistemli cihazların kullanım oranı yükseldikçe teknoloji haberleri gündeminden hiç düşmemeye başladı. Bu yazımızda teknik servise başvurmadan çözebileceğiniz android sorunları ve çözümlerini sizlerle paylaştık. Sık karşılaşılan android sorunu nedir ve nasıl çözülür bu haberimizde bulabilirsiniz.

ANDROİD: TEKNOLOJİ HABERLERİNİN DEĞİŞMEZ GÜNDEMİ

Android cihazlar gün geçtikçe daha yaygın bir hale geldiği için piyasada her bütçeye ve ihtiyaca göre Android bulmak oldukça kolay. Durum böyle olunca android cihazların kullanım oranının yükselmesiyle birlikte android sorunları da giderek arttı. Bu konuda teknik servise başvuru yaparak çözüme ulaşabiliyorsunuz. Fakat android sorunu diye listeleyebileceğimiz konular arasında, teknik servise götürmeden çok basit çözüme ulaşabilecek sorunlar da yer alıyor. İşte teknoloji haberleri gündeminden hiç düşmeyen android sorunları ve çözümleri:

Android Sistem Arayüzü

En sık karşılaşılan android sorunları içerisinde yer alan problemlerden biri ”sistem arayüzü durdu” hatasıdır. Bu sorun tabletinizin yada mobil cihazınızın geçici bir süre kitlenerek çalışmamasına neden olabilir.

Android Sistem Arayüzü Durdu Ne Yapmalıyım ?

Problem, donanımsal bir arızadan kaynaklanmıyorsa aşağıdaki adımları takip ederek çözebilirsiniz.

 • Ayarlar bölümüne giderek uygulamalar seçeneğini işaretleyin.
 • Açılan ekranı sola doğru sürükleyerek, tümü sekmesine geçiş yapın.
 • Bu bölümden ”sist arayüzü” uygulamasını bularak üzerine dokunun.
 • Uygulama seçenekleri görüntüleyince ön belliği temizle diyerek probleminizi çözebilirsiniz.
  android sorunu
  android sorunu
  android sorunları
  android sorunları

  teknoloji haberleri

 

 

 

 

 

 

 

Android Sorunları Arasında En Popüler: Google Play Store

Mobil cihazınızdan yada tabletinizden Google Play Store adlı uygulamayı açtığınızda hemen çökmesi, sık sık karşılaşabileceğiniz bir android sorunudur. Android işletim sistemi kullananlar arasında popüler olan Google Play Store sorunu, cache hafızasındaki problemden kaynaklanıyor olabilir. Genellikle cache hafızasını temizleyerek, bu android sorunundan kurtulabilirsiniz. İşte cache dosyası temizleme yöntemi:

 • Ayalar/ Uygulamalar/ Tümü adımlarını izleyerek, Google Play Store uygulamasını bulun.
 • Tüm verileri temizle kısmına tıkladıktan sonra mobil cihazınızı kapatıp yeniden açın.
 • Bu yöntem yetersiz kalır, problem devam ederse Google Play Services ve Google Services Framework uygulamaları verilerini de silmeniz işe yaracaktır.

Mobil Cihazların Genel Android Sorunu: Yeterli Disk Alanı Yok

Android telefonunuzda yeterli disk alanı yok şeklinde bir ileti görürseniz, diskte yer açmanız gerekmektedir. Bu android sorunu için gereksiz uygulamaları silmek yapabileceğiniz en iyi iştir. Mobil Spotify gibi dosyaları saklı uygulamalar kullanıyorsanız, Ccleaner temizleme uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Google Play Store’yi Yeniden Kurmak 

Android sorunları genellikle Google Play Store uygulamasından kaynaklanabiliyor. Bu nedenle uygulamayı silip yeniden kurmak istediğinizde, mağaza uygulamalarında Google Play Store’yi bulamazsanız panik yapmayın! Uygulamayı devre dışı bırakmış olabilirsiniz.

 • Ayarlar/ Uygulamalar/ ”Hizmet Dışı” adımlarını izleyerek Google Play Store’yi görebilirsiniz.
 • Uygulamayı bulduktan sonra ”aktive edin” butonuna basarak, bu android sorununa çözüm getirebilirsiniz.

Android’de System UI Çalışmıyor Sorunu 

Android sorunları donanımsal ve yazılımsal olarak iki grupta incelenebilir. Yazılımsal sorunlar bazen çok basit yöntemler ile çözüme ulaştırılabilir. System UI çalışmıyor sorunu da bunlardan biridir. Bu problem kullanıcı arayüzünün donarak, mobil cihazınızın dokunmalara tepki vermemesine neden olur. System UI android sorununa basit bir şekilde çözüm bulabilmek için mobil cihazınızı kapatıp yeniden açmalısınız. Eğer bu sorunu çözmezse, aşağıdaki adımları izleyerek cache temizleme işlemi yapmanızı öneririz.

 • Ayarlar, ardından da Uygulamalar bölümünü açın.
 • System UI başlığını bularak, seçim işlemi yapın.
 • Açılan ekranda ”hafızayı temizle” butonu yer alacaktır. Bu butona tıklayarak android cihazınızı yeniden başlatın.

Yaygın Android Sorunu: Videoları İzleyemiyorum

Android cihazın standart uygulamalarının çalıştırabileceği format bellidir. ”Android‘de indirilmiş videoları izleyemiyorum” diyorsanız, indirilmiş video formatı cihazın çalıştırabileceği formatta değildir. Böyle durumlarda mobil cihazınıza MX Player yada VLC Player benzeri uygulamalar yüklerseniz, video izlemede yaşanan android sorunu çözülebilir.

Android’in Kara Belası: Zararlı Yazılımlar

Android sorunları arasında öyle bir tanesi var ki gerçekten başa bela! Çünkü bu android sorunu mobil cihazınızda güvenlik açığı oluşturabilir. Nasıl mı? Diyelim ki mobil cihazınıza kırılmış oyunlar yada uygulamalar indirdiniz. Ancak bu uygulamaların kırılması için çoğunlukla zararlı yazılımların kullanıldığını düşünmediniz. Böyle durumlarda mobil cihazınızda güvenlik açığı oluştuğu için Android‘inizin hackerların eline düşmesi yüksek bir olasılıktır. Eğer yanlışlıkla zararlı yazılım içeren oyun veya uygulama indirdiğinizi düşünüyorsanız, panik yapmayın! Oyun ve uygulamalarda yaşanan bu android sorunu telefonun taranması ile çözümlenebiliyor.

Android sorunları konusunda başarılı bir uygulama olan Lookout’u virüs taraması için önerebiliriz. Sık karşılaşabileceğiniz android sorunlarını, pratik çözüm yöntemlerini ve teknoloji haberlerini kaçırmak istemiyorsanız, mobilteknoport.com’un sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Diğer yandan Google Play Store Çökmesi Sorununa Çözüm arıyorsanız tıklayınız!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir