APPLE, İPHONE’LARI GERİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

Apple firması tarafından yapılan açıklamaya göre İphone‘ları geri dönüştürmek için kullanılan robot Liam projesi, Apple‘a milyonlarca dolarlık bir servet kazandırdı. İşte Apple‘a zenginlik katan, apple.com adresinde yayınlanan açıklamanın detayları…

APPLE, İPHONE’LARDAN 1000 KG ALTIN ELDE EDECEK!

Apple inc, inivasyonda bir dünya lideri olduğunu ilginç robotu Liam ile bir kez daha göstermişti. Merkezi Cupertino’da bulunan firma ilginç robotuyla şimdiden bir servet kazanmaya başladı.

Firmanın apple.com adresinde yaptığı açıklamaya göre İphone‘ları geri dönüştürme projesi olan Liam, dünya liderinin oldukça büyük bir tasarruf etmesini sağladı. Milyonlarca dolar kazanç sağlayan robot, çöpe atılacak cihazlardaki malzemeleri yeniden değerlendirilmesini sağlıyor.

İphone‘ların geri dönüştürülmesi Business Insider’da yayınlandı. Habere göre bu yıl içerisinde yaklaşık 1000 kg’lık altın malzeme geri dönüştürülerek, Apple‘ın 40 milyon dolar kazanacağı konuşuluyor. Ayrıca konuyla ilgili tahminlerde bulunan 9ta5Mac ise yaklaşık 1 milyon 360 bin kg bakırın, geri dönüştürme projesi ile Apple inc’e 6 milyon dolar kazandırdığını belirtiyor.

APPLE 2015’TE 28 MİLYON KG MATERYALİ DEĞERLENMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl apple.com adresinde yapılan açıklamayla yaklaşık 28 milyon kg materyalin benzer projelerle yeniden değerlendirildiği duyurulmuştu. İphone‘ları geri dönüştürme benzeri Apple inc projeleri kapsamında özellikle yongalar, devre levhaları ve benzeri bileşenlere temel parça olan materyallerin ucuz kaynaklar olmadığı düşünüldüğünde, Apple‘ın İphone‘ları geri dönüştürerek ne denli büyük bir kazanç elde ettiği daha iyi anlaşılıyor.

2015 yılında buna benzer Apple inc projeleriyle cam, demir, nikel, plastik, kobalt ve diğer materyaller yeniden değerlendirildiğinde de firma iyi bir kazanç elde etmişti. 2016 yılı boyunca Apple‘ın İphone‘ları geri dönüştürme projesi devam edeceğe benziyor.

Apple ile ilgili yeni gelişmelerden haberdar olmak için mobilteknoport.com‘u takipte kalın! apple.com‘da yayınlanan tüm bilgiler anında sitemiz aracılığıyla okuyucularımıza iletilmektedir.

     BURCU SAĞLIK

      MTP Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir