Apple kullanıcılarına müjde !

Teknoloji devi Apple’ın dünya çapındaki tüm yazılımcılar ve geliştiriciler için düzenlediği WWDC 2015, San Francisco’da TSİ 20.00’da başladı. Şirket bu yıl yayınanması beklenen iOS 9 işletim sistemini de duyurdu. Daha da önemlisi iOS 9 ile birlikte gelen yeni bir özellik ile iPhone’ların batarya ömrü 3 saat daha uzayacak!

Yepyeni özelliklere kavuşan OS X El Capitan, baştan aşağıya yenilenmiş durumda. Federighi’nin tanıttığı özellikler arasında ‘Spotlight’ olarak ifade edilen bilgisayar içi arama motoru oldukça geliştirilmiş durumd a. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bilgisayarda aradıkları dosyalara daha hızlı ve ayrıntılı bir şekilde ulaşabilecek.

OS X El Capitan’ın en dikkat çeken özelliği ise ekranın ikiye bölünmesi oldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, tek bir ekran üzerinde çok daha verimli çalışabilecek. Açık olan uygulamalar arasında da çok daha rahat bir geçiş yapılabilecek. Bu da Mac kullanıcılarının verimliliklerini attıracak.

Paylaşılan bilgilere göre kullanılan ‘Metal Mac’ adındaki yeni teknoloji sayesinde yeni işletim sistemi bir öncekine göre 1.4 kat daha hızlandı. Bu hız sayesinde e-postalar 2 kat, PDF dosyaları ise 4 kat daha hızlı açılabilecek. Geliştirilen Metal Mac teknolojisi sayesinde batarya ömrü de attırıldı.

SIRI’YE BİR MİLYAR KEZ SORU SORULDU

OS X El Capitan’ın ardından geçtiğimiz aylarda Türkçe anlamaya ve cevap vermeye başlayan Siri’deki yenilikler tanıtıldı. Siri’ye haftada 1 milyar kez soru sorulduğunu belirten Federighi, Siri’nin yeni sürümünün daha da akıllı özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Buna göre Siri’de hatırlatma özelliği yer alıyor. Örneğin, artık randevularınızı veya herhangi bir planınızı Siri size tanıtacak. Hatta hatırlatmakla da kalmayacak ve trafik durumuna göre kullanıcılara önerilerde bulunacak.

Yeni Siri’de dikkat çeken özellikler arasında arama sonuçları da yer alıyor. Siri’ye bir soru sorduğunuzda arama sonuçları direkt olarak Siri ekranında yer alacak. Böylece Siri, artık daha aktif bir asistan haline dönüşecek.

250 BİN NOKTADA APPLE PAY KULLANILACAK

WWDC 2015’te, Apple’ın mobil cüzdan servisi Apple Pay’deki yenilikleri açıklamak için Apple Pay yöneticisi Jennifer Bailey sahneye çıktı. Bailey, Apple Pay’in temmuz ayında İngiltere’deki kullanıcılara sunulacağını açıkladı. Alışveriş ödemeleri İngiltere’deki 250 bin noktada Apple Pay ile yapılmaya başlanacak.

APPLE’DAN HABERLER UYGULAMASI

Apple, yeni uygulaması News’i (Haberler) tanıttı. Bu uygulamada haber kaynaklarından tüm içerikler tek bir uygulamaya toplanacak. Kullanıcılar, ilgi alanlarına göre veya seçtiği haber kaynaklarına bu uygulama üzerinden ulaşabilecek. News uygulaması özel bir tasarımla haberleri kullanıcılara sunacak. Haber içerisindeki fotoğraflar galeri haline dönüştürülecek. Videolar ise yine okunan haber içerisinde yer alacak.

VE İŞTE KARŞINIZDA iOS 9

iOS 9 ile iPad’lere yeni özellikler kazandırılacak. Bu özelliklerle beraber iPad üzerinde yazı yazmak çok daha kolay olacak. Özel kısa yollara sahip bir klavyeye sahip olacak yeni iPad işletim sisteminde fiziksel klavye ile yapılanların hepsi iPad’in dokunmatik ekranında yapılabilecek. Buna ek olarak iPad’te çoklu uygulamalar daha rahat kullanılabilecek. Ekran ikiye bölünerek kullanılabilecek. Örneğin bir yanda e-posta yazarken diğer yanda internette gezilebilecek. Videolar ise ekranın bir köşesine küçültülebilecek ve diğer uygulamalar kullanılmaya devam edilebilecek.

iOS 9’un en büyük özelliği ise kullanıcıların artık şarj sorununu çözmeye aday olması. Düşük enerji moduna sahip olacak iOS 9’un şarjı bu moda geçirildiğin 3 saat daha artacak.

100 MİLYAR KEZ UYGULAMA İNDİRİLDİ

iOS 9’un tanıtılmasından sonra Apple CEO’su Tim Cook yeniden sahneye çıktı. Cook, App Store’dan 100 milyar kez uygulama indirildiğini paylaşarak geliştiricilerin 30 milyar dolar para kazandığını ifade etti.

iOS 9 HANGİ CİHAZLARA YÜKLENEBİLECEK

iOS 9 yayınlandığında hangi cihazlara yüklenebilecek? İşte iOS 9’u destekleyen iPhone ve iPad modelleri: iPad 2, 3’üncü jenerasyon iPad, 4’üncü jenerasyon iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3, iPhone 4S, IPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, 5’inci jenerasyon iPod touch…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir