Apple’dan Facebook ve Google’a tepki !

Amerikan teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, Facebook ve Google gibi Silikon Vadisi firmalarının, müşterilerinin kişisel verilerini istismar ettiğini savundu.

ÖZGÜRLÜK ŞAMPİYONU APPLE

ABD’deki Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi (EPIC) adlı yurttaşlık hakları savunucusu kuruluşun ‘özgürlük şampiyonu’ ilan ettiği Apple’ın CEO’su Cook, teknoloji firmalarını eleştirerek, tüketicilerin yanında yer alan bir açıklamada bulundu.

FACEBOOK VE GOOGLE..

Açıklamasında, Facebook ve Google gibi teknoloji firmalarının, müşterilerinin kişisel bilgilerini istismar ettiklerini iddia eden Cook, “Mahremiyetimiz birden çok yerde saldırıya uğruyor”dedi.

“HER GÜN SALDIRILIYORLAR”

EPIC’in ödül töreninde yaptığı konuşmada, Silikon Vadisi’nde birçok teknoloji firmasının, müşterilerini kişisel bilgileri konusunda ikna edip önemli ve başarılı iş kurduklarını belirten Cook, bu firmalar tarafından yurttaşlık haklarına her gün saldırıldığını kaydetti.

“APPLE BU TÜR BİR FİRMA OLMAK İSTEMİYOR”

Firmaların para kazanmak için müşterilerinden öğrenebilecekleri her şeyi öğrendiklerini dile getiren Cook, “Apple olarak bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. Apple olarak tüketicilerin kendi bilgilerini kendilerinin kontrol etmesine inanıyoruz. Apple, bu tür firmalardan olmak istemiyor” diye konuştu.

GOOGLE, REKLAM İÇİN AİLE RESİMLERİNİ ANALİZ EDİYOR

Cook ayrıca, yeni fotoğraf hizmetini eleştirdiği Google’ın, “ince örtülü” yeni fotoğraf hizmetiyle reklamın etkinliğini artırmak için aile resimlerini analiz ettiğinin belirtildiğini kaydetti.

ANAYASA VE AHLAK BUNU GEREKTİRİYOR

Apple olarak insanların temel mahremiyet hakkına sahip olduklarına inandıklarını belirten Cook, anayasanın ve ahlakın bunu gerektirdiğini bildirdi. Cook, ABD eski başkanlarından Abraham Lincoln’un “Amerika asla dışarıdan yıkılmayacak. Eğer biz duraksayıp özgürlüklerimizi kaybedersek, yıkılışımız bundan olacak” sözünü hatırlattı.

Öte yandan Apple, 2014 yılında birkaç ünlü yıldızın iCloud hesabının hacklenerek çıplak resimlerinin yayınlanmasının ardından daha sıkı güvenlik tedbirleri almak zorunda kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir