Aracınız Kendi Kendine Park Yeri Bulacak

Günümüz bilimine yakışır bir hamle yapan BMW, roadster consepti ile insanların işini hayli kolaylaştıracak bir yeniliğe imza attı.

Visoin Connected Drive  ile ileri teknolojinin kullanıldığı araç, sürücüsüz hareket ederken kablosuz iletişim ağlarını da son derece başarılı bir şekilde kullanabilmektedir.

BMW’ nin Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 2009 yılında sergilediği, vision serisinin birinci aracı geleceğin,hibrit-dizel-elektrikli otomobilinin nasıl olacağını göz önüne sermişti. Bu aracın özelliklerini hatırlamak gerekirse;356 beygir gücünde ot olan bu araç, ihtiyaç duyulması durumunda bir kamyonun gücüne denk gelebiliyor, sahip olduğu torku ise 800 Nm’ye kadar tırmanabiliyordu. 0’dan 100 km/s hıza sadece 4,8 saniyede ulaşıyor ve 100 km’de 3,8 litre yakıt tüketiyordu.

BMW VİSİON CONNETEDRİVE’ın ÖNE ÇIKAN BAZI ÖZELLİKLERİ

BMW üzerinden 1,5 sene gibi bir zamandan sonra bu defa bu otomobili üstü açık ve 2 kişilik bir yolcu kapasitesi ile, iletişim teknolojisi standardının  nasıl olduğunu hayranlarına gösterdi.Günlük hayatın olmazsa olmazı durumuna gelen, kablosuz teknolojiyi; trafiğin ve aracın birinci derece destekçisi haline getiren teknolojisiyle, BMW Vision ConnectedDrive, sahibinin kullandığı akıllı telefon aracılığıyla onu tanıyabiliyor ve sahibine randevu dahi ayarlayabiliyor . Bitmedi şaşırdınız değilmi, dahası da var,aynı zamanda yolculuk planı yapıyor,rotayı size çiziyor, sonunda da sizi indirdikten sonra en yakındaki otoparka Google Maps aracılığıyla gidiyor, kamera ve sensör teknolojisi ile kendi kendini park edebiliyor.Evet sayılan bu özellikler, iştahımızı kabartıyor değil mi, tabi bu sayılan özelliklerin en yakın zamanda hayat geçirileceğini umut ediyoruz. BMW Vision teknolojisi aracılığıyla kullandığı bir çok sensör far, elektronik göz sayesinde sürücülerin dalgınlığı sonucu meydana gelen yaya kazalarını en aza indiriyor. BMW Vision teknolojisi ile sürücü hatasından kaynaklanan yaya kazalarını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

akilli-araba

DURDUĞU AN BİLE HAREKETLİ GİBİ GÖRÜNÜYOR

Şunu vurgulamak istiyorum,fuarda sergiye çıkacak olan otomobilde motor olmayacak. BMW’nin asıl hedefinde performansı değil, ulaşmış olduğu iletişim teknolojisini sergilemek olacak.  BMW Vision da uzunca kaput, uzun dingil mesafesi ve alışık olunmadık bir mesafe ile geri çekilmiş olan yolcu kabiniyle durduğu zaman bile “hareketli” bir izlenim oluşturuyor. 20 inçlik kocaman jantları da otomobilin bu dinamikliğinin imzasını atıyor adeta. Yanı sıra bunun haricindeki bir çok şey,  sanki aracın sanal alem ile ile iletişimini gerçekleştirmek için tasarlanmış gibi duruyor. Çok yerinde bir vizyon olmuş, çünkü günümüz insanı sanal dünyaya yeterince adapte olmuş durumda zaten.

ÖN CAMDAKİ EKRANDAN MESAJLAR GÖRÜNEBİLECEK

İletişim teknolojisinin neredeyse tüm imkanlarının kullanıldığı otomobil, akıllı telefonunuzun ajandasını kullanarak, o gün yapılacak olan toplantılarınızı dakika dakika organize ediyor ve yolculuğunuzu en sakin trafik saatlerinde yapmanız için planlar üretiyor. Ayrıca yolculuk esnasında gelen mesajlarınızı ön cam üzerinde ekran oluşturarak size yansıtıyor. Eğer mesajda sizinle yeni bir buluşma noktası belirlendi ise ya da size bir konum gönderildi ise anın da Google Maps üzerinden rota hesaplayıp en kısa ve trafiği en az olan yoldan devam ediyor.Hedefe ulaştıktan sonra kendi kendine en yakın otoparkı bulup kendini park ediyor.

RENKLER SİZİNLE KONUŞUYOR

Bir çok led sistemi ile aydınlatılan otomobil, aslında bu ışıkları sadece aydınlatma ya da egzotik hava katmak için kullanmıyor. BMW Vision’un asıl hedefi renkler üzerinden bilgi aktarımını sağlamaktır.

Kırmızı led ışıklar, aracınızın hız sabitleyici sisteminde hareket ettiğini bildiriyor. Mavi led ışıklar konfor ile ilgili bilgiler içeriyor.Önceden ana tanımlanmış bilgileri kaydeden otomobil, hiç bilmediğiniz bir şehirde bile size en yakın Türk lokantasını ya da Çin lokantasını bulabiliyor. Ya da yapılan bir konferansın ve ya konserin yerini tespit edebiliyor.

Akıllı telefonların klimaya ihtiyacı var mı ? Chevrolet’e göre var!

Yazan: Mobilteknoport

          MTP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir