Aslında En Büyük Mezarlık Facebook Olacak!

Sosyal medya haberleri alanında adından en fazla söz ettiren platform Facebook. Bunun nedeni ise hem aktif kullanıcı sayısının çok fazla olması, hem de sosyal medyaların içerisinde en popüler platform olmasıdır. Ancak Facebook hesap kapatma ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre hayatını kaybeden Facebook kullanıcılarının hesaplarının silinmemesinden dolayı yakın zamanda Facebook’un online bir mezara dönüşebileceği ortaya çıktı!

Sosyal Medya Haberleri :Facebook Online Bir Mezara Dönüşebilir!

Massachusetts Üniversitesi’nin sosyal medya devi için yaptığı araştırma sonrasında, Facebook’un hayatını kaybeden kullanıcıların profillerini silmediği vurguladı. Ayrıca bu kullanıcının platformdan kaldırılmasının tek yolunun, hesap şifresini bilen bir kişinin Facebook hesap kapatma işlemini manuel olarak yapması olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 milyon Facebook kullanıcısının hayatını kaybetmiş olabileceğinin fakat Facebook hesap kapatma işleminin yapılmamasından dolayı hala profillerinin platformda yer aldığının altı çizildi. Eğer sosyal medya devi bu duruma bir çözüm getirmezse, yakın zamanda en büyük mezarlık Facebook olabilir!

Yasal Kontak Projesi ile Facebook Hesap Kapatma

Popüler platform Facebook, daha önce bu soruna karşı aslında bir proje geliştirmişti. Yasal Kontak adını verdiği projede, kullanıcılardan ölmeleri durumunda Facebook profillerine ne olacağını ve kime bırakacaklarını belirlemeleri istenmişti. Tanıtımları ise ‘’ Hesabınızın anıtlaştırılmasını mı facebook hesap kapatmayoksa Facebook’tan kalıcı olarak silinmesini mi istediğinizi bize önceden bildirebilirsiniz.’’ şeklinde olmuştu.

Anıtlaştırılmış Hesaplar

Kişi vefat ettikten sonra bireyin ailesi ve arkadaşları bir araya gelerek anılarını paylaşmasını sağlayan hesap türüdür. Hesabın başlıca özelliği; kullanıcının profil alanında isminin yanında ANISINA ibaresi yer alır. Anıtlaştırılmış hesaplar ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen Facebook kullanıcıları paltformun Yardım bölümünü inceleyebilirler…

Facebook Hesap Kapatma

Vefat etmem durumunda Facebook hesap kapatma işlemi uygulansın diyebiliyorsunuz. Bu öldüğünüzde Facebook hesabınızın kalıcı olarak silinmesini sağlar. Facebook hesap kapatma için ilk yapmanız gereken, Facebook’a giriş yaptığınızda sağ üst köşede yer alan ok işareti simgesine tıklayarak, Ayarlar bölümünü seçmektir.

Sonrasında sol menüde yer alan Güvenlik bölümüne tıklayarak, Hesap Varisi kısmını seçin. ‘’Hesabın Silinmesi’’ ibaresinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Ekrandaki talimatları izleyerek devam ettiğinizde, vefatınızdan sonra Facebook hesap kapatma işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Sosyal medya haberlerinden anında haberiniz olsun istiyorsanız, MobilTeknoPort’u Facebook üzerinden de takip edebilirsiniz…

MTP Facebook : https://www.facebook.com/mobilteknoport/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir