Ay Köyü Nedir? Ay’da Köy mü Kuruluyor?

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) öyle açıklamalarda bulundu ki, herkes Ay’da köy mü kuruluyor diye merak etmeye başladı. Ay’da gerçekten bir yerleşim yeri planlanıyor mu? Ay köyü nedir ve ne zaman kurulacak? Ay yüzeyine kurulacak olan astronotların yeni yerleşim yerleri ile ilgili açıklamalar ve fotoğraflar haberimizin devamında…

Yakın Zamanda Ay Köyü Kuruluyor!

Uzun yıllar boyunca insanlık Ay’da yaşamayı hayal etti bunun üzerine dizi ve filmler çekildi. Kitaplar, çizgi romanlar yazıldı ve artık bunların hayal edilmesinden, gerçekleştirilmesine geçme kararı alındı. Ay köyünün kurulması için Artemis Projesinin başlatan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa) 18 kişilik ekibin kimliklerini açıkladı. Açıklamanın ardından Astronotların orada nasıl konaklayacaklarına ilişkin bilgiler verildi.

Ay Köyü Ne Zaman Kurulacak?

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi 2024 yılına kadar Ay’a bir kadın ve bir erken astronot göndereceğine söz verirken 9 Aralık’taki açıklamasında Artemis Görevinin sadece orada konaklamak üzere olmayacağının bunun amaç değil sadece bir araç olduğunu belirtti. Kraterlerde bulunan buzlardan su üretilmek gibi Ay’daki kaynakların nasıl verimli şekilde kullanılacağını öğrenmeyi planlanıyorlar.

Avrupa Uzay Ajansı’nda danışman Aiden Cowley’in bu konuyla yaptığı açıklamada, “Bu olmalı çünkü Ay’ın, Mars’ın veya bunun ötesinde herhangi bir şeyin keşfi konusunda gerçekten ciddiysek bu çok yakında ustalaşmamız gereken teknolojidir.” İfadelerini kullandı.

Ay Köyünün İnşası Nasıl Olacak?

Cowley, radyasyondan koruyucu tuğlalar yapmak için Ay’ın yüzeyinde bulunan kum benzeri bir yapıya sahip olan ‘Regolit’i kullanmaya yönelik planlar yapıyor. Astronotların barınması için yapılacak olan silindir şeklindeki yapıları ise önümüzdeki on yıl içerisinde inşa etmeye başlayacaklarına inanıyor. Ayrıca Aiden Cowley bunun bu güne kadar yapılacak olan en büyük organizasyon olduğundan bahsetti.

Köyün kurulacağı kraterin Ay’ın sürekli güneş ışığı alan güney kutbunda olacağı ifade edildi. Ay’da Kurulacak olan yerleşkeye Moon Village (Ay Köyü) adını veren ESA Genel Müdürü Jan Wörner’ün ise konuyla ilgili olarak, “Niyetim Ay’da kalıcı bir baz istasyonu kurmak. Bunun anlamı, farklı üye devletler için, dünyanın farklı ülkeleri için açık bir istasyon.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir