Bakan Işık, Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksini Açıkladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de 2015 yılında en girişimci ve yenilikçi üniversitesinin, 88,40 puanla Sabancı Üniversitesi olduğunu söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2015 yılı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini açıkladı. TÜBİTAK’ta gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bakan Işık, Türkiye’deki bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri anlatarak “Ülkemizde bilim ve teknoloji alanındaki bazı gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemiz için büyük önem arz eden nitelikli insan kaynağı bakımından 2002’de 28 bin 964 olan AR-GE personeli sayısı 2013’de 112bin 969 kişiye yükseldi. Son 13 yılda ülkemizde 76 olan üniversite sayımız 193’e, 2 olan teknopark sayımız 61’e, AR-GE merkezi sayımız 192’ye ve teknoloji transfer ofisi sayımız ise 34’e ulaştı. Üniversite sayısındaki bu artışla birlikte 2002 yılında 74 bin olan akademisyen sayısı da 2014 yılında 142 bine yükseldi. Ülkemizde 2002 yılında 8.995 olan bilimsel yayın sayısı 2013 yılında 26 bin 259’a yükseldi. Yine 2002 yılında yerli patent başvuru sayısı 414’den yaklaşık 12 kat artış göstererek 2014 yılında 4 bin 869’a yükseldi. Bu rakamlar ülkemizde bilim, teknoloji ve AR-GE alanındaki gelişimi net olarak ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Üniversite giriş sınavlarında ilk 10 bine giren öğrencilere, TÜBİTAK vasıtasıyla, temel bilimleri tercih etmeleri halinde aylık 2 bin TL’ye kadar burs vermeye başladıklarını hatırlatan Bakan Işık, “İlk 25 bine giren öğrencilerimize kademeli olarak 2 bin liraya kadar temel bilimlerde burs verme kararını yürürlüğe koyduk” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından sonuçları açıklayan Bakan Işık, “Üçüncü sırada Boğaziçi Üniversitesi puanı 79.66, ikinci sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi, puanı 85. 96 ve en başarılı, yenilikçi ve girişimci üniversitede birinci sırada Sabancı Üniversitesi, puanı 88. 40” dedi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Işık, temel bilimlerde verilecek burslar noktasında bir kademelendirme var mı? sorusuna, “İlk 5 bine 2 bin lira, ikinci 5 bin, bin 500 lira, 10 bin 25 bin arasındakilere de bin lira. 3 kademe aldık” cevabını verdi.

Yunanistan’da yaşanan gelişmelerin sorulması üzerine ise Bakan Işık, “Yunanistan son 5 yıldır kemer sıkma politikalarıyla mücadele ediyor. Zor günlerin Yunanistan’ı beklediğini düşünüyorum. İnşallah Yunanistan bir an önce bu sıkıntılarından kurtulur. Komşularımızın iyiliği, refahı bizi de doğrudan ilgilendiriyor. Etrafımızda bir ateş çemberi var. Bu ateş çemberinde yanan her ülke olaylarından biz etkileniyoruz. Yunanistan’da hayat zorlaşırsa biz bundan olumlu etkilenmeyiz. Yunanistan’ın bir zorluk yaşaması komşuluk açısından etkiliyor. Orada ciddi miktarda soydaşımız var. Umarım Yunanistan üretime dayalı bir ekonomiye bir an önce geçer. Yunanistan krizi Türkiye’ye aslında çok güçlü bir mesaj veriyor. Üretime dayanmayan bir ekonominin sürdürülebilir bir başarı sağlamaması mümkün değil” şeklinde cevapladı.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir