Beyinden Anı Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Beyinden anı silme işlemi yapılır mı demeyin! Bilim adamları ruh sağlığı koşullarını tetikleyen hatıraların yerlerini değiştirme, kopyalama, yapıştırma hatta beyinden anıları silme üzerine teknolojik çalışmalar yapıyor. İşte hafızadan anı silme araştırmalarının sonuçları…

Beyinden Anı Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Geçmişten gelen anıların beyinde bir yerde saklı olduğunu düşünen bilim adamları çalışmaları sırasında yeni bir şey fark etti. Trovmatik hatıraları beyinden silmek üzerine yapılan teknolojik çalışmalar esnasında, her hafızanın beyin genelinde bağlantılarında kilitli olduğunu fark edildi. Bunun üzerine bilim adamları beyin nöronları içerisinde hafızayı kısa süreli, tedavi ve ilaçlarla manipüle edilebilir bir fonksiyon olarak görmeye başladılar.

Beyinden Anı Silme Raporu

Teknolojik çalışmalarla hafıza silme işleminin nasıl yapıldığı sadece hayvanlar üzerine çözümlenmedi. Beyinden anı silme, kopyalama, değiştirme ve implantın nasıl olduğunu insan denekler üzerinde de çalışılarak çözümlediler. Yapılan araştırmalar sonucunda beynin yeniden şekillendirilmesi için kullanılan ilaçların hafızamızdaki kötü anıları unutmamıza olanak tanıdığı belirtildi.

beyinden anı silme

Teknolojik cihazlar kullanılarak anıları değiştirme odaklı filmler yapılsa da, beyinden anı silme işlemi duyanlara hala bilim kurgu olarak geliyor. Oysa ki filmlerde gördüğümüz bu gerçekliğe yakın olduğumuzun kanıtı, son birkaç yılda nörolojik tarama teknolojisinde yaşanan gelişmelerdir.

Beyinden anı silme işlemi Eternal Sunshine For The Spotless Mind, Türkçe adıyla Sil Baştan filminde olduğu gibi anıları değiştirmeye, implantın adı verilen sahte anı yerleştirmeye olanak tanıyacak. Peki ama nasıl?

Beyinde anıyı canlı tutmak ve hafızanın formunu tutmak ilk işlem olarak vurgulanıyor. Bilim adamları her ne kadar etik sonuçlarından dolayı tamamıyla bir anı silme işlemini insanlarda denemese de, araştırmalar doğru ilaç ve egzersizlerle bu işlemi yapmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Bu durumun örneğini yazının sonunda bulunan videodan izleyebilirsiniz.

Memory Hackers forumunun yaratıcısı Michael Bicks, insanların hafızasından kötü anıları tamamen silmeyi amaçlamadıklarını, sadece Eternal Sunshine For The Spotless Mind filminde olduğu gibi beyinde ruh sağlığı koşullarını tetikleyen anıların silinmesini amaçladıklarını belirtti. Beyinden anı silme raporu ile ilgili düşüncelerinizi sayfanın aşağısında yer alan yoruma bırakabilirsiniz.

Yazan: Burcu Sağlık

     MTP Editörü

3 Yorum “Beyinden Anı Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
    1. Teşekkürler Arif Bey… Teknoloji alanında yapılan her yenilikten sizleri haberdar etmek için çalışıyoruz…

  1. Benim beynimden kôtû anilarmi silebilmem mûmkin dil gibi gelyo çok şey yaşadım çok haksızlıklarla karşılaşdim en sevdiklerim tarafından hangi ilaçlar içersem bana yardım edebilir doktor hanım ve beyler bana tavsiye verirse çok memnun olurum !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir