Bilgisayar Neden Çöker? Bilgisayar Çökmesi Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayar neden çöker diye sorgulayan kullanıcılarımız için PC çökmesinin tüm detaylarını anlattık. Ayrıca yazımız içerisinde bilgisayar çökme nedenleri konusunda belirttiğimiz teknik sorunlar sayesinde ilgili problem karşısında ne yapacağınızı da rahatlıkla bileceksiniz. Yazı sonunda bilgisayar çökmesi nasıl düzeltilir konusunu da bütün detaylarıyla ele aldık. İşte bilgisayar neden çöker konusunda kılavuz arayanlar için ayrıntılı bir rehber…

Bilgisayar Neden Çöker?

Bilgisayarınızın başında işinize odaklandığınız sırada başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri bilgisayar çökmesi diyebiliriz. Bu esnada bilgisayar neden çöker ve bilgisayar çökmesi nasıl düzeltilir konularında hiçbir fikriniz yoksa çaresizce işlerinizi yarım bırakarak, sorun halledilene kadar beklemek zorunda kalırsınız. Oysa aşağıdaki maddeler ile PC’nizin tam olarak neden çöktüğünü tespit edebilirseniz, sorunu kısa sürede kendinizde çözebilirsiniz. Peki, bilgisayar neden çöker ve tespit edilen sorun nasıl giderilir?

Bilgisayar Neden Çöker Teknik Açıklama

Beklenmedik bir pc çökmesini anlamanın en kolay yolu bir zincir metaforuna başvurmaktır. Bilgisayarda iki çeşit zincir mevcut olup, biri yazılım zinciri diğeri de donanım zinciri olarak bilinmektedir. Bilgisayarınız ilk açıldığında donanım zinciri aktif edilir ve örneğin sabit disk vb. bir donanım bileşeni ana karta düzgün bir şekilde bağlı olmadığında hata mesajı alırsınız.

Bilgisayar neden çöker konusunda bilmeniz gereken bir diğer mantıksal dizilim ise yazılım zinciridir. Yazılım zinciri, donanım zinciri tamamlandığında başlar. Zincirin ilk halkası olan işletim sistemi dosyaları herhangi bir sebepten dolayı zarar gördüğünde hata mesajı alırsınız. Başlangıç unsurları ve sürücüler yüklendikten sonra standart programlar kullanıma hazır hale getirilerek bu zincirde tamamlanır.

Bilgisayar, yukarıda anlatılan mantıksal dizilimin oluşturduğu zincirlerde herhangi bir kopma meydana geldiğinde çöker. Diğer bir deyişle zincirdeki halkalardan biri hasar görür, kopar ya da kaybolursa bilgisayarınız çöker. Bu durum elbette ki bilgisayarınız çalışıyorken de gerçekleşebilir…

Bilgisayar Çökme Nedenleri

1-Donanım Hatası

Bir bileşen arızalı olduğunda çalıştırmak mümkün olmayacağı için donanım hatalarını düzeltmek çok zordur. Diğer yandan ise bir donanım bileşeninin, bilgisayarın çökmesine sebep olma ihtimali oldukça düşüktür.

2-Yazılım Hatası

Donanım hatalarının aksine yazılım hatalarının düzeltilmesi daha kolaydır. Zaten yazılımda oluşan hataların 3 temel nedeni vardır. Program çökmesi, sürücü hatası ve işletim sisteminin bozulmasıdır.

3-En Bilindik Bilgisayar Çökme Nedenleri

Bir bilgisayar aslında birçok farklı nedenden dolayı çökebilir fakat en bilindik bilgisayar çökme nedenleri şu şekildedir:

-Aşırı ısınma

-İşletim sisteminde yaşanan sorunlar

-Sürücü hatası

Çökme Göstergeleri

-Bilgisayar çökmesinin en bilindik yansımalarından biri mavi ekrandır. Ekranda belirtilen hata mesajı ya da hata kodu sizi doğrudan olası çözüme yönlendirecektir.

-Bilgisayarınızdan çıkan sesler bazen bilgisayar neden çöker sorununa dair bir gösterge olabilir. Diğer yandan bunun aslında başka bir sorunlu bileşen parçasıyla ya da audio problemiyle bağlantısı olabilir.

-Bazen de ekran kapalı gibi görünse de PC çalışmaya devam ederek, olası bir çökme esnasında tamamen kapanmayabilir. İşte bu ekran kapanma göstergesi genellikle bir GPU ile alakadar hata oluyor. Peki, olası bir bilgisayar çökmesi nasıl düzeltilir?

Bilgisayar çökmesi nasıl düzeltilir öğrenmek için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir