Bilgisayar Hızlandırma İçin İpuçları

Bilgisayar hızlandırma, cihazınızın ilk günkü gibi ışık hızında çalışabilmesi için kullanılması gereken yöntemlerin birisidir. Özellikle yazılım, donanım ve işletim sistemi gibi başlıklar üzerinden pc hızlandırma işlemi yapabilmeniz mümkün. Bu makalemizde bilgisayarı hızlandırmak adına kullanabilmeniz en önemli yöntemleri detaylıca anlattık.

PC HIZLANDIRMA YÖNTEMLERİ

Bilgisayar, kullanılmaya başladığı ilk günlerde programları ışık hızında açarak kullanıcısına eşsiz bir deneyim yaşatır. Aradan belirli bir süre geçince yaşlanma belirtileri göstererek, daha önce 5 dakikada tamamladığı görevleri 10 dakikada tamamlamaya başlar. Böyle durumlarda devreye bilgisayar hızlandırma yöntemleri girmektedir.

Bilgisayar Bakımı Başlangıç Hızını Arttırır

PC hızlandırma yollarının başında ise cihazınızın bakımı gelmektedir. Özellikle açılma süresinin uzun olması bilgisayarınızın bakıma ihtiyacı olduğunun en önemli göstergesidir. Autoruns gibi programları sayesinde işletim sisteminizi başlatırken, çalışmaya başlayan diğer yazılımları tespit edebilir ve başlangıç klasörünüzü temizleyebilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Güç Ayarlarıyla Mümkün!

Bilgisayar, olması gerekenden daha yavaş çalışıyor ve görevleri tamamlaması uzun sürüyorsa güç ayarlarını değiştirmelisiniz. Kontrol paneli üzerinden Donanım ve Ses bölümünü tıklayarak güç seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Burada yüksek performans ayarının seçili olması bilgisayar hızlandırmanın en kolay yoludur.

Bilgisayar hızlandırma konusunda size özel bir ipucu da; kaynak monitörünü kullanarak yavaş çalıştırıcıları belirlemenizdir. Yine görev yöneticisinden Performans sekmesine tıklayarak, alt taraflarda bulabileceğiniz kaynak monitörü tuşunu açabilirsiniz. Bu araç bilgisayarı yavaşlatan tüm programları bulmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayar İçin Gereksiz Programları Kaldırın

CCleaner gibi yüklü durumdaki uygulamaların listesini sunan ve gereksiz programları kaldırabilmenizi sağlayan bir program kullanmalısınız. Bu programlar manüel olarak yapabileceğiniz işlemleri daha kısa sürede yapabilmenizi sağlar.

Beklenmedik bir şekilde yavaşlayan bilgisayarların muhtemel sorunu ise zararlı yazılımlardır. Bunun için önerebileceğimiz Malwarebyte Anti Malware adlı anti-virüs programı ile kötü amaçlı yazılım taraması yaptırmanızdır. Ani bir biçimde beklenmeyen yavaşlamaya yol açabilecek herhangi bir şey yüklemediğinizi düşünüyorsanız bile periyodik olarak pc hızlandırma için zararlı yazılım taraması yaptırmak iyi bir fikir.

PC HIZLANDIRMA İÇİN WİNDOWS’U GÜNCEL TUTUN

PC hızlandırma, çeşitli saldırı ve savunmasızlıklara karşı Windows’un güçlü durmasıyla mümkündür. Windows’un güçlülüğü için de güncel halde olması şarttır. Bilgisayarın otomatik güncellemeleri her ne kadar baş belası gibi görünse de, bilgisayarınızı kötü amaçlı saldırılardan koruyarak uzun vadede zaman kazanmanızı sağlar. Manüel olarak Windows’un güncelleme ayarlarını kontrol panelinden Sistem ve Güvenlik ayarlarından bulabilirsiniz.

Bilgisayar güncellemesi konusunda video sürücülerde oldukça önem arz ediyor. Son zamanlarda sürücülerin çoğu otomatik olarak ayarlanıyor olsa da, video sürücünüzün güncelliğini düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Bilgisayarı hızlandırma konusunda bir kullanıcıya verilebilecek en iyi tavsiyelerden biri ise hızlı bir şekilde Internet Explorer kullanmayı bırakmaları. Internet Explorer’dan Firefox yada Chrome tarayıcıya geçtiğinizde PC hızlandırma işleminin gerçekleştiğini göreceksiniz. Detaylı olarak anlattığımız bilgisayar hızlandırma konusunda sormak istediklerinizi yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

     BURCU SAĞLIK

      MTP Editörü

2 Yorum “Bilgisayar Hızlandırma İçin İpuçları
    1. Biz teşekkür ederiz Şevket Bey… Siz değerli okuyucularımıza en güncel mobil dünya yeniliklerini ve teknoloji haberlerini anında iletebilmek için mobilteknoport.com’da yayındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir