Bilim İnsanları Dinozorların Neslini Tükeden Asteroidi Buldu

 

Birçoğumuzun merak ettiği konulardan birisi günümüzden milyonlarca yıl önce yaşamış olan dinozorların nasıl yok olduğudur.

Yıllardır birçok bilim insanı bu konu hakkında araştırma yapıyor. Milyonlarca yıl önce dünyanın nasıl olduğunu, dinozorların nasıl yaşadığını ve neslinin nasıl tükendiğini araştırmaya çalışıyorlar.

Dinozorların, dünyaya çarpan bir asteroidin oluşturduğu gaz bulutunun tüm dünyaya kaplaması sonucu nefes alamayarak öldüğü düşünülüyor.

Düşen bu asteroidin Meksika Körfezi’nde bulunan bir krater oluşturduğu  sanılıyor. 2 ay önceden incelenmeye başlanan kraterin incelenmesinin 6 Haziran’a kadar sürmesi bekleniyor. 180 kilometre çapa 20 kilometre derinliğe sahip olan krateri ,10 kilometrelik bir asteroidin oluşturduğu biliniyor.

66 milyon yıl önce çarpan bu krateri inceleyen ekipte bulunan Joanna Morgan “Daha kraterin en üst katmanındayız, 80 metre aşağı inmiş durumdayız.”dedi.

1.5 kilometre kazıldıktan sonra biteceği bilinen projede belirli katmanlardan alınacak taş örnekleri incelenerek , dinazorlar ve dinazorlar çağı hakkında birçok bilgi elde edilecek

Yazan:NuruIlah Yunus OMAÇ

—MTP—

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir