Bilim Teknoloji Alanında Büyük Gelişme

Bilim teknoloji alanı o kadar akıl almaz bir hızla ilerliyor ki, bazen teknoloji haberleri bile buna yetişmekte zorlanıyor. Her geçen gün gerek elektronik, gerek biyoloji dünyasında yeni gelişmeler kat ediliyor ve insanoğlu da bir adım ileriye gidiyor. Bilim ve teknoloji alanında çok önemli olan, insan hücrelerinin hayvanlarda yaşayabilmesi durumu da bununla alakalı…

İşte Bilim Teknoloji Alanındaki Büyük Gelişme!

Çeşitli hayvan hücrelerinin birleşimi daha önce yaşandı fakat insan ile domuz hücreleriyle domuz embriyosu üretilmesi kulağa nasıl geliyor? Gerilim filmlerini andıran bu durum, bilim ve teknoloji alanında sonunda gerçeğe dönüştü. Her ne kadar beraberinde ahlaki tartışmaları getirse de, teknoloji haberleri konusunda bunu es geçmek olmaz. Elbette aynı zamanda insanlarla hayvanları birleştirip yeni canlılar yaratmak çoğu ülkede yasak.

Bu yeni bilim teknoloji deneyinde ise çalışmayı yapanların asıl amacı farklı genetiğe sahip canlılar üretmek değildi. Deneyin asıl amacı, organ bağışı için sıra bekleyen, hasta olan insanların hayata tutunmasıydı. Teknoloji haberleri de bu yeni hücre deneyiyle çalkalanırken, araştırmayı Kaliforniya Salk Biyoloji Araştırmaları Enstitüsü bizzat yürüttü. Bilhassa kalp ve böbrek gibi organlara büyük istek oluyor fakat bulmak da o kadar kolay olmuyor. Bekleme süresi ne kadar uzarsa, hastalar da o kadar risk altına giriyor. Aynı zamanda kişinin vücudu yabancı organları da reddedebiliyor. Şimdi ise araştırmacılar insan ve domuz hücrelerini bir araya getirerek yeni domuz embriyoları üretti fakat bunun sadece çok ufak bir kısmı insan hücrelerinden oluşuyor.

Araştırma hakkında yazan Cell dergisine göre, domuz embriyolarının içinde sadece yüzde 0,001 oranında bir insan hücresi bulunuyor. Öyleyse bu bilim teknoloji olayı nasıl gerçekleşiyor? Önce insandan bazı kök hücreler alınıyor ve bunlar genç domuz embriyolarına aşılanıyor. Son olarak da insan hücreli embriyolar, tekrar dişi domuzlara aktarılıyor. Deneye göre, bu şekilde kalp ve karaciğer öncü dokuları gelişim gösteriyor. Deney yaklaşık bir ay içinde sonlandırılırken, böylece tarihte ilk defa bir insan hücresinin hayvanda yaşayabileceği de kanıtlanmış oldu.

Araştırmayı Juan Carlos Izpisua Belmonte yönetirken, her ne kadar bilim ve teknoloji alanında tüm bunlar büyük önem arz etse de, ‘etik’ tartışmaları hala yapılıyor.

Daha önceki teknoloji haberleri kategorisinde yer alan yazılarımızı da inceleyebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir