Bilim ve Teknoloji Aslında Hackerlara Açık Kapı

Bilim ve teknoloji büyük bir hızla gelişse de, beraberinde bolca tehlikeyi getiriyor ve hackerlara, yani sanal korsanlara açık kapılar bırakılıyor. Teknoloji ve bilim dünyası her gün önümüze yeni icatlar, ürünler sunarken, bazen bu durum kötü niyetli kişilerin de işine geliyor. Teknoloji haberleri okurken sık sık karşılaştığımız sanal korsanlar, sistemleri hedef haline alıyorlar.

Bilim ve Teknoloji

Akla gelen ilk örnek, antivirüs firması ESET’in istatistikleri oluyor. Bu firmanın verilerine göre, bilgisayarların en zayıf halkası kullanılan modemler ve kullanıcılar bunlar için çok zayıf şifreler seçiyor, güvenliğine önem vermiyor. Hatta modem kullananların yüzde 15’i şifresini ve kullanıcı adını değiştirmeye bile eriniyor, bunu doğrudan aynı şekilde bırakıyor. Dolayısıyla, modem kullanıcı adınız ve şifrenizde mutlaka değişikliğe gitmeli, tahmin etmesi zor kombinasyonlar seçmelisiniz.

Teknoloji Haberleri

Teknoloji haberleri ile karşımıza bolca Samsung Pay hacker açıkları da çıkıyor. Güney Kore menşeli firmanın kredi kartı ödeme sistemi olan Samsung Pay, teknoloji ve bilim dünyasında hackerlara geçtiğimiz yıl açık kapı bırakmıştı. Sisteme sızan kötü niyetli korsanlar, geliştirdikleri metotla istedikleri telefonda ele geçirdikleri bilgileri rahatlıkla kullanabiliyorlardı.

Bilim ve teknoloji dünyasında kendinizi korumanızın en iyi yolu tabii ki üst düzey güvenlik ve dikkatten geçiyor. Hiçbir sanal korsan, açığı olmayan sisteme giriş yapamaz. Bunun için de sadece antivirüs kullanmak yeterli değil çünkü bazen bu programlar da yetersiz kalabiliyor. Doğum tarihi, ard arda gelen rakamlar gibi şifreler seçmeniz durumu tehlikeli hale getirecektir ve zaten teknoloji haberleri okurken de bu gibi durumlarla karşılaşıyorsunuzdur.

Eğer mobil platformlarda güvenliğinizi sağlamak istiyorsanız ise bilmediğiniz kaynaklardan uygulama indirmemelisiniz. Google Play Store veya App Store harici bir yerden indirip kuracağınız her uygulama risk teşkil etmektedir. Dolayısıyla, kaynağından emin olmadığınız riskli uygulamaları indirmekten kaçının. Bir diğer hackerlara karşı korunma yöntemi de, iki aşamalı doğrulama özelliklerini kullanmak. Apple, Google ve Steam gibi pek çok platform şifrelerinizi iki aşamalı şekilde doğruluyor ve böylece hackerlar, şifrenizi bilse bile hesaplarınıza erişemiyor. Çünkü önceden cep telefonu üzerinden doğrulama yapmak gerekiyor.

Diğer teknoloji haberleri kategorisinde yer alan makalelere göz atmak için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir