Bursa’da Açık Havada Teravih

BURSA’da yılın ilk teravih namazı, Osmanlı Devleti’nin Bursa’yı fethinden önce yapılan yapılan üstü açık mescitte kılındı.

Bursa’da Açık Havada Teravih

BURSA’da yılın ilk teravih namazı, Osmanlı Devleti’nin Bursa’yı fethinden önce yapılan yapılan üstü açık mescitte kılındı.

Bursalılar ramazan ayının ilk teravihinde Ulu Cami, Emirsultan tarihi camileri tercih ederken, 600 yıl önce Osmanlı Devleti’nin Bursa’yı fethinden önce yaptırdığı, ordunun savaşa çıkarken toplu halde namaz kıldığı merkez Yıldırım ilçesindeki tarihi üstü açık Namazgah Camisi de teravih namazı için gelenlerle doldu.

Camide namaz kılan vatandaşlardan Aşkın Abay, bu yapının çok eski zamanlardan kendilerine kaldığını söyledi. Caminin daha önce etrafının demirlerle çevrili olduğunu belirten Abay, “Burası halka açık değildi. Virane durumdaydı. Çok şükür şuanda buralarda, yine ecdadımızın Bursa’yı fethetmeden önce namaz kıldığı mekanda bizde namazımızı kılıyoruz. Bu imkanı bize verenlere sağlayanlara teşekkür ediyoruz. Çok şükür rahat bir şekilde, terlemeden, sıkıntı çekmeden namazımızı kıldık. Herkesi de buraya davet ederim” dedi.

Ramazan süresince teravih kılınacak olan caminin, mihrap ve minberi mermer lahitlerden yapılan tarihi cami, çınar ağaçlarının gölgesinde görsel güzelliği ile dikkat çekiyor. Tarihi cami, Büyükşehir Belediyesi ve mahalle muhtarı Nedim Serbestol’un çalışmaları sonucu 2011 yılında ibadete açılmıştı.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ