Büyük Hadron Çarpıştırıcısı iki kat güçlendi

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), iki yıldan uzun süren bir aradan sonra rekor enerjiyle tekrar atomları çarpıştırmaya ve fizik verisi sağlamaya başladı. Elde edilen veriler, evrenin oluşumuna dair ipuçları verecek.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), ilk deneyden 27 ay sonra Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı kullanarak atomları iki kat fazla enerjiyle yeniden çarpıştırmaya başladı. Yeni enerji kapasitesiyle 27 kilometrelik halka şeklindeki tünelde yapılan deneylerin sağlayacağı verilerin, evrenin ve karanlık maddenin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması bekleniyor.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıl aradan sonra Nisan ayında yeniden çalıştırılmıştı ancak enerji seviyesi düşük kalmıştı. Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın çalıştırılması için – 271 derecelik sıcaklığa ulaşması gerekiyordu. CERN, aralık ayında yaptığı açıklamada, bu sıcaklığa neredeyse ulaşıldığını duyurmuştu.

İsviçre-Fransa sınırında, Cenevre’nin kuzeyinde yer alan CERN’de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013’te parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs Bozonu keşfedilmişti.

Kaynak:www.aljazeera.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir