Cep Telefonum Suya Düşerse Ne Yapmalıyım?

Cep telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz, telefonunuz düştükten 3,5 saniye içinde yapacağınız bir müdahale telefonunuzun bozulması ya da kurtarılması yönünde etkide bulunacaktır. bu nedenle telefonunuz düştüğü andan itibaren çok hızlı hareket etmelisiniz. Su içerisinde 2 saniye bile fazladan durması cep telefonunuzun bozulmasına sebep olabilir.

Cep telefonunuzu su içerisinden çıkardıktan sonra ilk yapacağınız uygulama, telefonu kapatıp,bataryasını çıkartmak olmalıdır. Ardından ön kapağını sökün ve biraz silkeleyin. Daha sonra kulaklık girişlerinden ve şarj deliğinden suyu pamuk yardımı yada herhangi bir vakumlama aracı ile suyu çıkartmaya çalışın. Eğer bunlar yoksa ağız yardımıyla emerek suyu vakumlayın.

Suya düşen telefonunuzu sakın fön makinesi ve benzeri elektronik aletlerle kurulamayın!

Suya düşen telefonunuzu elektronik aletlerle kurulamaya çalışmanız telefonunuzu bozabilir. Bu nedenle bu yöntemlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine doğal yöntemleri tercih etmek gerekmektedir.

Cep telefonunuzu doğal kurutma yöntemlerinden birisi, pirinç dolu bir kapın içerisinde bekletmek. Suya düşmüş olan cep telefonunuz nemlenmiştir,nemini almak için en iyi yöntem pirinç içerisine gömmek ve bekletmektir. En az 48 saat bekletmenizi tavsiye ederiz sonrasında nemin kalmadığını göreceksiniz.

Suya düşen cep telefonuna yapılacak son işlem

Suya düşmüş olan cep telefonunuz, pirinç dolu kap içerisinde 2 gün bekledi ve nemi tamamen gittikten sonra neler yapacağız. Öncelikle bataryamızın da tam olarak kuruduğundan emin olmalıyız. Eğer batarya da kurumuş ise bataryamızı telefona takıyoruz ve bekliyoruz,hemen açmıyoruz.Bu şekilde yaklaşık 2 saat bekletmeniz de fayda var.  Bu süre tamamlandıktan sonra açma düğmesine basıp telefonumuzu açıyoruz. Büyük ihtimalle hiç bir sorun çıkarmadan telefonunuz çalışacaktır. Aksi durumda en yakın servis yetkilisine götürmek sizin için daha avantajlı olacaktır.

Takıldığınız yerler için yorum kısmından yardım isteyebilirsiniz…

MTP

info@mobilteknoport.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir