Çevreci Öğrenciler Temiz Çevre İçin Bez Torba Kullanmaya Çağırdı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlköğretim Okulu 2-E sınıfı öğrencileri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Çevre için el…

Çevreci Öğrenciler Temiz Çevre İçin Bez Torba Kullanmaya Çağırdı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlköğretim Okulu 2-E sınıfı öğrencileri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Çevre için el ele projesi” kapsamında bir yıl boyunca okulda topladıkları atık kağıtları geri dönüşüm aracına teslim ederken, bir market önünde alışverişe gelen vatandaşları naylon poşet yerine kağıt ya da bez poşet kullanmaları konusunda bilinçlendirdi.

Kdz. Ereğli Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlköğretim Okulu 2-E sınıf öğrencileri, öğretmenleri Nuran Cihan önderliğinde 2014-2015 eğitim-öğretim yılında başlattıkları “Çevre için el ele” projesi kapsamında bir yıl boyunca topladıkları atık kağıtları geri dönüşüm aracına teslim etti. Yaklaşık bir ton kağıt ve kartonu geri dönüşüm araçlarına kendi elleri ile yükleyen minik öğrenciler, daha sonra alışverişe gelen vatandaşlara kağıt ya da bez poşet kullanmaları çağrısında bulundu. Okul önünde düzenlenen törende ise, 3-C sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Nilgün Özcan önderliğinde başlattıkları su ve elektrik tasarrufu konulu projelerini anlattı. Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlköğretim Okulu Müdürü Ruhi Koç etkinlikte yaptığı konuşmasında, “Çevre için el ele” projesi kapsamında okulların EKO OKUL projesine hazırlık yaptığını söyledi. Amaçlarının insanlarda çevre bilinci oluşturabilmek olduğunu ifade eden Koç, projenin gerçekleşmesini sağlayan 2-E sınıfı öğretmeni Nuran Cihan ile 3-C sınıfı öğretmeni Nilgün Özcan’a teşekkür etti. “Çevre için el ele” projesi kapsamında su ve elektrik tasarrufu için çalışmalar yapıldığını anlatan Koç, yaklaşık 56 öğrencinin okulda elektrik ve su tasarrufu sağlayarak maliyetlerde önemli bir düşüşe neden olduklarını belirtti.

2-E sınıfı öğrencileri okul önünde yapılan etkinliğin ardından bir alışveriş merkezinin önünde stant kurarak, alışverişe gelen vatandaşlarla çevre anketi yaptı. Minik öğrenciler alışverişe gelen vatandaşları temiz çevre konusunda bilinçlendirirken, çevrenin korunması için naylon poşet yerine kağıt ya da bez poşet kullanmalarını istedi.

Öğrenciler, bilinçli tüketim projesi kapsamında harçlıkları ile marketten ihtiyaçları kadar alışveriş yaparken, etkinlik toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ