Çevrecilerden Ağaçlara Reklam Tepkisi

Adana Çevre ve Arboretum Derneği Başkanı Zeynep Çavuşoğlu, ağaç gövdelerine çakılan çivi ve sürülen yapıştırıcıların ağaçlara ciddi zararlar…

Çevrecilerden Ağaçlara Reklam Tepkisi

Adana Çevre ve Arboretum Derneği Başkanı Zeynep Çavuşoğlu, ağaç gövdelerine çakılan çivi ve sürülen yapıştırıcıların ağaçlara ciddi zararlar verdiğini belirterek, yetkililerden bir sonraki seçim döneminde partilerin ağaçlara reklam afişi çakıp, yapıştırmasına yönelik bir düzen getirilmesini istedi.

Dünya Çevre Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan Çavuşoğlu, “Hızlı kentleşmenin kentimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin yanında, güzel şeyler de olmaktadır” diyerek, geçtiğimiz Nisan ayında sokaklardaki narenciye ağaçlarının kokularının tüm dünyaya duyurulmasını sağlayan Portakal Çiçeği Karnavalı’nı işaret etti.

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ardından kent sokaklarında jakaranda, akasya ve zakkum ağaçlarından yayılan kokuların hakim olduğunu söyleyen Zeynep Çavuşoğlu, kente değer katan herkesin emeklerine teşekkür etti. Tam da bu süreçte seçim dönemine girilmesi nedeniyle bulvarlardaki çok sayıda ağacın üzerine çiviyle reklam afişi çakıldığını veya yapıştırıcıların kullanıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Tabii ki de reklam unsurları kullanılacaktır fakat çakılan çivilerin yerinde bakteri ve virüsler üreyebiliyor. Haşereler çoğalıyor, ağaçların besin iletim demetlerine zarar veriyor. Aynı şekilde gövdelerindeki tutkal kalıntıları da zararlıların gövdeye yapışmasına neden oluyor. Terence McKenna’nın güzel bir sözü var, “Doğa dilsiz değil; İnsan sağır.” Yetkililerimizden bir sonraki seçimlerde veya başka organizasyonlarda bu konuya bir düzen getirmelerini önemle rica ediyoruz.”

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ