Depolama belleği alanında önemli gelişmeler var

 Günümüzde depolama bellek kapasiteleri ve hızları eskisine göre çok yüksek seviyelere ulaşmış olsa da bazı çalışma prensipleri nedeniyle zamanla belleklerde yavaşlama ve verimlilik kaybı yaşanıyor. Araştırmacılar bu konuda önemli bir aşama kaydetti. 
Normalde depolama belleklerinde sürekli olarak büyük paketler halinde veri kaydı veya silme zamanla yavaşlamaya ve bozulmaya sebep oluyor. Yeni alınan ve akıcı bir performans sunan bir mobil cihaz bu nedenle birkaç ay sonra yavaşlamaya ve kasılmaya başlıyor. 
Güney Kore Hanyang Üniversitesi araştırmacıları Prof. Won You-jip liderliğinde “Write Ahead Logging Direct IO” (WALDIO) adında yeni bir teknoloji geliştirdi. Bu yeni teknoloji verileri gerektiğinde ve küçük paketler halinde kaydediyor. Ayrıca mobil işletim sisteminin aynı veriden iki adet kaydetmesinin de önüne geçiyor. 
Teknolojinin önemi her segmentteki depolama belleklerine uygulanabilmesi. Yani üst seviye bir depolama belleği de alt seviye bir depolama belleği de bu teknolojiden faydalanarak aylarca ilk günkü performansını koruyabilecek. Ekip yaptığı denemelerde yeni teknoloji ile belleklerde 14 kat hızlı veri transferi elde etmeyi başarmış. Çıkarılamayan bataryaya sahip telefonlarda ise bu oran 20 kata kadar çıkmış. Ayrıca belleğin kullanım ömrünü de yüzde 39 uzatmış. 
Önemli bir başarı olarak görülen bu yeni bellek teknolojisi hali hazırda çeşitli bilim ve teknoloji konferanslarında anlatılıyor. Yakın gelecekte bu teknolojinin depolama belleklerine uygulanması ümit ediliyor.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir