Dondurma Yerken Zehirlenmeyin

SAĞLIKLII koşullarda üretilmeyen ve saklanmayan dondurmanın, kişinin genel vücut sağlığını olumsuz etkileyerek zehirlenmelere yol açabileceği açıklandı.

Dondurma Yerken Zehirlenmeyin

SAĞLIKLII koşullarda üretilmeyen ve saklanmayan dondurmanın, kişinin genel vücut sağlığını olumsuz etkileyerek zehirlenmelere yol açabileceği açıklandı.

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden dondurma, besleyici değeri yüksek olan sütten üretilen; şeker, salep ve diğer meyve özleri ile zenginleştirilen, protein değeri yüksek bir besin olduğuna dikkati çeken Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Hülya Tulgar, dondurmanın sağlıklı olarak nasıl tüketilmesi gerektiğine ilişkin önerilerde bulundu. Memorial Kayseri Hastanesi diyetisyeni Tulgar, önerilerini şöyle sıraladı:

“Besin değeri açısından katkısız olarak üretilen doğal bir dondurma; süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 15 fazla protein ve 3-4 kat daha çok karbonhidrat içermektedir. Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan dondurma, B ve A vitamini bakımından da zengindir. Dondurma, içerdiği kalsiyum ve fosfor nedeniyle de büyüme çağındaki çocukların kemik ve diş gelişimi açısından da önemli besin kaynağıdır.

Bir süt tatlısı olan dondurmanın kalori değeri, baklava ve pasta gibi hamurlu tatlılara oranla daha düşüktür ve daha besleyicidir. Özellikle yaz aylarında zayıflamak veya forma girmek isteyenlerin günlük beslenme planlarında, aşırıya kaçmamak şartıyla dondurma tüketmeleri uygundur. Haftada bir veya 2 kez 2 top şeklinde ara öğünlerde tüketilecek organik meyveli dondurmanın, antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Kalp-damar ve şeker hastaları ise özel olarak üretilen, besin değerleri daha düşük diyet dondurmaları diyetisyen kontrolünde tüketmesi uygundur. Doğal olarak üretilen dondurma sağlıklıdır Dondurma; süt veya süt tozu, şeker, glikoz şurubu gibi tat verici maddeler, bitkisel yağ ya da süt yağı, çikolata, kakao, meyve, fındık, fıstık, karamel gibi besinler ile salep ve aromalar ile üretiliyorsa sağlıklı bir besin olarak değerlendirilemez. Bu şekilde üretilen dondurmalar uzun raf ömürleri ile sağlık açısından yararlı değildir. Dondurmanın sağlıklı koşullarda üretilmiş ve saklanmış olması da çok önemlidir. Çünkü gerekli hijyen koşullarında üretilmemiş ve uygun bir şekilde saklanmamış dondurma vücut sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle taze kalmasını sağlayacak şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satılan dondurmalar tüketilmelidir.”

AÇIK DONDURMAYA DİKKAT

Diyetisyen Hülya Tulgar, klasik usullerle üretilen katkısız ve paketsiz satılan dondurmaların bilinen ve güvenilir yerlerden alınması çok önemli olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Mikroorganizmalar, süt ve süt ürünlerinin içinde çok hızlı çoğaldıkları için dondurma da kolay bozulabilen bir yiyecektir. Bu nedenle dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. İzinsiz üretilen veya son kullanma tarihi geçmiş ürünler asla satın alınmamalıdır. Dondurmanın üretimi sonrasında dağıtımının soğuk zincire uygun olarak yapılması gerekmektedir. Dondurmaların saklandığı soğutucuların steril olması da çok önemlidir.”

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ