Dünya’nın İlk Kafatası Ameliyatı ABD’de Yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Houston Metodist Hastanesi ve Anderson Kanser Merkezi’nde yapılan ve dünyada bir ilk olan ameliyat 55 yaşındaki James Boysen’ a yapıldı. Bilgisayar yazılımcısı olan Boysen kansere yakalandıktan sonra kafatasının üst kısmını kaybetmişti.

Boysen küçükken yakalandığı şeker hastalığı nedeniyle 1992 senesinde pankreas ve böbrek nakli olmuştu. Bu organların vücut tarafından reddedilmemesi için ilaçlar kullanıyordu. Kullandığı ilaçların etkisiyle kansere yakalanan Boysen kanser tedavisinde kafatasından yaralandı ve tedavi edilmez hala geldi.
2006 yılında Boysen’a leyomiyosarkom (bir tür yumuşak deri kanseri) teşhisi konmuştu. Yapılan tedaviler sonucu beyin de korumasız kaldı.
Son olarak nakledilen organlar da iflas edince Boysen’nin doktorları hem pankreas ,hem böbrek, hem de kafatası nakli yapılmaya karar verildi. 4 yıl boyunca gözetim altında tutulan Boysan’nun ameliyatı için yaklaşık 10 doktor, 40 hemşire görev aldı. Ameliyatı yapan doktorlar Boysen ‘nin kafasındaki deliğin enine ve boyuna 25 santimetre olduğunu söylediler.
Sağlık durumu çok iyi olan Baysen ‘’21 yaşımda bu kadar saçım yoktu.’’ dedi. 2-3 hafta sonra Boysen’nin taburcu edilmesi bekleniyor.
YAZAN:Yunus Nurullah OMAÇ
—MTP—

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir