ECHO VE ALEXA HAKKINDA BİLİNMEYENLER!

Teknoloji hızla gelişimini sürdürürken, Amazon’un yeni çıkardığı Echo cihazı pek göz önünde olmasa da uzun vadede etkisini göstereceğe benziyor. Echo nedir, Echo ne demek, Alexa ve Alexa sorgulama gibi konuların detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Echo Ne Demek?

Teknoloji sektörü her geçen gün hızını kaybetmeden büyümeye devam ediyor. Teknoloji sektöründe yeni çıkan cihazlar bazen göz önünde olmasan yenilikler olarak adlandırılsa da, uzun vadede en büyük etkiye sahip cihazlar bunlar oluyor. Bunun en iyi örneği de Echo’dur. Peki, Echo nedir?

Echo ne demek?” sorusuna kısa verilebilecek yanıt ses komutlu çalışan cihazdır. Ancak ”Echo nedir?” sorusuna detaylı bilgi arayan okuyucularımız için uzun uzun açıklayalım. Echo, Amazon’un yeni çıkardığı bir cihaz olsa da teknolojik hizmetlere ve dijital cihazlara kolay kontrol sağlayacak olan bir cihazdır. Teknoloji sektörüne sıkıntılı bir giriş yapan cihaz hem kullanıcılarından hem de teknoloji endüstrisinden çok iyi yorumlar aldı. Hatta bu ürünün başarısı, Amazon Tap ve mevcut hoparlörle kullanılmak için tasarlanan Echo Dot cihazlarına ilham verdi.

Cihaz ilk bakışta, Amazon Web Services üzerinden çalışan Alexa‘nın son kullanıcıya taşınmış şekli olarak görünüyor. Oysa buzdağının görünmeyen kısmında geleneksel mobil platformların nasıl kökünden değiştiği ve cihazın arkasındaki muhteşem zeka var.

ALEXA SORGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Alexa sorgulama sesli komutlar olarak web’e gönderiliyor. Bu gönderim sonrasında dijital komutlara dönüşen Alexa cihaza geri dönüş yapıyor. Daha sonra ise Alexa alınan sesli komutları eyleme dönüştürerek, akıllı evlerde ışıkları kapatabiliyor, belirli bir web hizmetinden seçilen şarkıyı açabiliyor ve en önemlisi Alexa sorgulama yapabiliyor. Echo’nun gücü ise tüm bu eylemlerin arkasında görünmez olmasıyla anlaşılıyor.

Echo ile akıllı telefonunuzun yapabildiği her şeyi yapamıyorsunuz. Ancak akıllı telefonların yapabildiği en önemli işlemleri bu cihazda yapabiliyor. Nitekim günümüzde birçok uygulama, bağlı olduğu hizmetler veya diğer bağlı cihaz ile aramızdaki aracı görevini görmektedir. Bu ihtiyacı uygulamalar olmadan karşılayabilmemiz, sesli komut cihazlarına eklenecek olan yetenekler sayesinde mümkün olacak. Bu da uygulamanın ciddi ölçüde özelleşmesi gerektiği ihtiyacını ortaya çıkaracak.

Echo‘nun farkı, mevcut sesli komut sistemleri ve kişisel asistanlar düşünüldüğünde ortaya çıkıyor. Normal şartlarda akıllı telefonunuzun ekranından gereken uygulamayı açarak çalıştırmanız, ardından komutu söylemeniz yerine sadece komutu söylemeniz gerekmektedir. Ancak mevcut sistemlerde ekranın etkileşimine girmeden, cihaza fiziksel olarak erişmeden komutu yaptıramıyorsunuz. Tabi teknoloji sektörü ilerledikçe bunu cihaza dokunmadan da yapabileceğiniz modeller çıkıyor. Fakat teknoloji cihazlarındaki sesli komut sistemi daima ikincil etkileşim yolu olarak kalıyor. İşte bu ayrım, Amazon’un yeni çıkardığı cihazlar ile aralarında büyük bir fark oluşmasına neden oluyor.

ALEXA VE ECHO HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Alexa sorgulama yapmak veya Echo kullanıcısı olmak isteyen okuyucularımızın şunları da bilmesinde fayda var. Echo’da hiçbir ekran bulunmuyor. Aynı şekilde serinin diğer cihazlarında da ekran yok. Dolayısıyla cihazın görünürde olması gerekliliği yerine sizin sesinizle hayat bulması onu daha da ilgi çekici hale getiriyor. Zaten cihaz, birçok teknoloji uzmanının yorumuna göre görünmez yenilikler arasında üst sıralara oynuyor.

echo

İlaveten Echo cihazında bilindik işletim sistemlerinden biri çalışmıyor. Gerçek zamanlı işletim sisteminden güç alan RTOS adı verilen cihaz, bağlı olduğu Alexa ses hizmetleri sayesinde işletim sistemlerinden birinin eksikliğini hissettirmiyor. Sanki Alexa sorgulama üzerinden çalışan yeni bir uygulamaymış gibi, yeni yeteneklerin cihazlara eklenmesini sağlıyor. Dolayısıyla Alexa üzerinden çalışan yeni bir uygulama gibi belirli bir ifadeyi söylediğinizde, Echo cihazı da belirlediğiniz o işlemi yerine getiriyor.

Teknoloji uzmanlarının da belirttiği gibi, geleceğe teknoloji gözlüğüyle baktığımızda normal ve dijital hayatların kusursuz bir etkileşimi görülüyor. Echo ne demek, Alexa ve Alexa sorgulama hakkında sormak istediklerinizi yoruma bırakabilirsiniz… En çok çıkan telefonları incelemek isterseniz de Mobil Dünya kategorisine tıklayınız.

Yazan: Burcu Sağlık

   MTP Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir