Erkek ve Kadın Beyni Hangi Davranışlara Sevkeder

İLETİŞİM DAVRANIŞ VE BECERİLERİ

Kadınların konuşma ihtiyaçları erkeklere göre oldukça fazladır. Kadının konuşma ihtiyacı fazla olduğundan, kadınlar erkeklerden daha fazla dedikodu yaparlar.

Kadınlar konuşma ihtiyaçları doğrultusunda bazı mesleklerde çok başarılı olabilirler. Spikerlik öğretmenlik ve benzeri konuşma becerisi isteyen meslekler.

Erkekler kadınlar kadar konuşma ihtiyacı hissetmediklerinden dolayı, daha çok dinleyici ve onaylayıcı hareketler sergilerler. Kadınlar sessiz erkeklere çok gıcık olurlar. Bir kadın bir gömleği nasıl aldığını bir saat ballandırarak anlatır, erkek ona tek cevap verir çok güzel, erkeğe göre bu cevap yeterlidir; ama bu cevap kadın için çok yetersizdir.

Erkekler bu özelliklerinden dolayı konuşma becerisi yerine akıl yürütülen mesleklerde daha başarılı olurlar. Mühendislik, mimarlık ve benzeri meslekler gibi.

 BEYNİN KULLANILAN ALANLARI

mantiksiz-erkekler-1

Kadınlar beyinlerinin her iki lobunu dengeli kullanabilirken, erkekler daha çok sol lobu kullanırlar. Bunun sonucunda erkekler daha gerçekçi ve problem çözmede daha başarılıdırlar.

Kadınlar olaylara biraz duygusal yaklaşırlar ve olayları mantık çerçevesinde değerlendirmede çok zorlanırlar.

Erkek bir elbise alırken 10 dakikada alışverişini bitirirken, kadın aynı işi 1 saatte ancak yapabilir.

Bunun sonucunda kadınlar çok fazla karasızlık yaşarlar ve asla beyinlerinde seçimler bitmez,birini alsa ötekini mi alsaydım der.

Kadın beyni her iki lobu kullanabildiğinden davranışları, erkeklere göre daha farklı olabilmektedir.

DUYGULARI İFADE ETME BECERİSİ

14206200800.78653500

Kadınlar duygularını hem sözel olarak hem de bedensel olarak gayet başarılı şekilde ifade ederler. erkekler bu konuda çok başarılı değillerdir.

Bundan dolayı kadınlar meseleleri görüşerek konuşarak halletmeye uğraşırken, erkekler bu durumdan kaçmaya çalışırlar. Erkek kaçan, kadın kovalayan konumunda olur. Açıkça bu konuda erkek sınıfta kalır.

Erkekler daha çok beynin sol lobunu kullandıkları için akılcı davranış sergilemektedirler.

BEYİN BOYUTLARI

Erkekler daha çok kas hareketlerine ihtiyaç duydukları için,  daha çok nöron olması gerekmektedir. Bilimsel olarak erkeklerin beyni kadınların beyninden %11, % 12 oranlarında daha büyüktür.

ACIYI HİSSETME ORANLARI (TOLERANSI)

1280x720-tVa

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, kadınlar ve erkeklere verilen aynı düzey acı için kadınlar daha çok morfine ihtiyaç hissetmişlerdir. Erkeklerin beyni acıyı daha az hissetmektedir.

Erkekler daha korkusuz davranırken, kadınların korku düzeylerinin yüksek olmasından dolayı davranışları ürkekçe ve endişelidir.

YETENEKLER

Kadınlar empati kurma ve sezisel yeteneklerde çok başarılıdırlar. Erkekler ise daha çok yön bulma harita bilgisi, matematiksel işlemler akıl yürütme problem çözme becerilerinde daha başarılıdırlar.

Kadınlar bir çok işe aynı anda odaklana bilirken, erkekler sadece bir işe odaklana bilmektedirler.

Kadın aynı anda hem ütü yapar hem telefonla konuşur hem çocuğuna bakar hem televizyon izleyebilirken, erkek sadece o an yaptığı işe odaklana bilmektedir.

BEYİN YAPILARI

Yapılan araştırmalara göre kadın beynindeki sinirsel bağlantılar sağ ve sol lob arasında karşılıklı uzanırken, erkek beynindeki sinirsel bağlantılar aynı lobların arka taraflarına doğru uzandığını kanıtlamaktadır.

GIDALARA İLGİ

Kadın beyni daha çok ekşi ve tatlı gıdalara duyarlı iken; erkek beyni daha çok acı ve tuzlu gıdalara duyarlıdır. Dolayısıyla kadınlar yemek konusunda daha seçicidirler.

Erkekler ne bulsa yerken kadınlar çok daha duyarlı davranmaktadırlar.

İŞİTME YETENEKLERİ

Kadın işitme konusunda erkekten daha ileridir. kadın en ufak ses tonundaki değişiklikleri ayırt edebilmektedir. Çocuğun ağlama ses tonundan acıktığını ya da kakasını yaptığını anlayabilmektedir.

Erkekler kadınlara oranla daha çok duyma problemi yaşamaktadırlar.

AYRINTILAR VE TAKINTILAR

Kadınlar daha duygusal davrandıkları için, erkeklere oranlara ayrıntılara daha çok önem verirler. Kadınlar ayrıntılara takılma yüzünden takıntılı tiplerdir. Erkekler daha mantıklı hareket ettiklerinden, kadınlara göre daha olgun ve pratik çözüm odaklı davranırlar. Kadın problemi sürdürmek isterken erkek bir an önce çözüp bitirmek ister.

“ERKEKLİKTEN KADINLIĞA, KADINLIKTAN ERKEKLİĞE” adlı yazımızı inceleyerek günümüz kadınlarının neden bu kadar erkeksi, günümüz erkeklerinin de neden bu kadar kadınsı olduklarını öğrenebilirsiniz.

TARTIŞMA VE YORUMLAR

Sevgili okurlarımız, katılmadığınız ya da eklemek istediğiniz yerleri lütfen yorum kısmından bize iletir misiniz. Önerileriniz ve yorumlarınız dikkate alınarak değerlendirilecektir.

MTP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir