Facebook Algoritması İkinci Büyük Değişikliğini Açıkladı

Facebook, aile bireylerinin ve arkadaşların paylaşımlarının ön planda tutulması için algoritma geliştirdiklerini açıkladı. Facebook algoritması için Haber Akışı bölümünde bilinen ikinci büyük değişiklik bu oldu. Teknoloji haberleri alanını yakından ilgilendiren açıklamanın detaylarını sizler için araştırdık. İşte sosyal medya devinin yeni algoritması ve detayları…

Facebook Algoritması İkinci Büyük Değişikliğini Açıkladı

Geçen yıl Nisan ayında Haber Akışı bölümünde büyük değişiklik yapan Facebook, bu yılda önemli bir değişikliğe gitti. Şirket tarafından geçen yıl yapılan açıklamaya göre söz konusu bölümde yer alan paylaşımların dengelenerek, yayımcılardan gelen paylaşımların daha az gösterileceği söylenmişti. Facebook paylaşım sitesinin bu düzenlemesi aslında çokta işe yaramadı. Yayıncıların gönderileri yine kullanıcılara rahat bir şekilde ulaştı.

Sosyal medya devi Facebook‘un Haber Akışı yöneticisi yeni bir açıklamada bulunarak, algoritma da değişikliğe gidildiği bildirdi. Açıklamada yer alan ifadelere göre aile bireyleri ile arkadaşların gönderileri, Haber Akışı bölümünde ön planda tutulacak. Nerdeyse on yıldır kullanıcıların sosyal ağ üzerinden en fazla vakit geçirdiği yer Haber Akışı oldu.

Facebook Algoritması Neden Yenilendi?

facebook algoritması

Facebook algoritmasındaki değişikliğinin açıklamasını Haber Akışı bölümü yöneticisi yaptı. Açıklamada firmanın algoritmayı yenilemesinin altında yatan amaca da yer verildi. Bilgiye göre Facebook algoritması değişikliğinin amacı; 1.09 milyar günlük aktif kullanıcıya sahip olan sosyal ağın her kullanıcısı için mükemmel hikayeleri ön plana çıkarmak.

Geçen yıl ki Facebook algoritması büyük değişiklikten sonra pek bir şeyin değişmediği görülmüştü. Diğer taraftan sosyal medya devi özellikle video içerikleri konusunda agresif davranarak, canlı yayın yapan Facebook kullanıcılarını ön plana çıkarıyor. Dolayısıyla onların büyümesi için yeni bir alan açılmış durumda.

Facebook‘un inanılmaz bir trafik sağlayıcısı ve birçok yayıncının haberlerini dünya çapında yayan bir kaynak olduğu unutulmamalı. Hal böyle olunca canlı yayın kullanıcıları için yapılan bu hareket oldukça önemini artırıyor. Facebook canlı yayın ve videolu içerikleri daha öne çıkarmaya başladığından beri dikkatleri üzerinde tutabilmek isteyen yayıncılar, bünyelerine yeni yönetmenler ve prodüktörler aldı. Teknoloji haberlerinde hedef kitlesine ulaşamayan Facebook yayıncılarının, reklam merkezli iş modellerini bıraktıklarına yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir