Facebook Canlı Yayın Aktifleştirme

Bilindiği gibi son aylarda sosyal medyada rekabet giderek kızışıyor ve Twitter ile Facebook sosyal medya haberlerinde sıklıkla karşı karşıya geliyorlar. Her iki firma da daha popüler olma arayışında olsa da, geçtiğimiz sene Facebook canlı yayın aktifleştirme özelliğini devreye sokarak büyük bir atılım yapmıştı. Bu yazımızda Facebook canlı yayın özelliği profilinizde aktifleştirme konusundan bahsederek, canlı yayın yapmak isteyenlere yardımcı olacağız…

Facebook Canlı Yayın Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

Twitter, sahibi olduğu Periscope ile uzun süredir canlı yayın konusunda internette lider olsa da, bu uygulamaya ilgiyi gören Facebook kolları sıvadı ve Facebook canlı yayın aktifleştirme seçeneğini sundu. Facebook ile canlı yayın yapmak için iOS veya Android cihazlarınızı kullanabilir, Durum Güncelle seçeneğini aktif ederek canlı yayını açabilirsiniz. Peki, Facebook canlı yayın PC ile nasıl yapılır? Eğer sayfanızda Facebook canlı yayın aktifleştirme yaptıysanız, zaten direkt alt kısımda ‘Canlı video kaydet ve paylaş’ seçeneğini göreceksiniz. Burayı kullanarak açıklamaları yazabilir, ardından hızlı bir şekilde arkadaşlarınız, aileniz ve hatta grup-sayfa sahibiyseniz diğer insanlar için yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Buna rağmen, PC ile yayın yaparken ek programlara ihtiyaç duyuluyor.

Facebook Canlı Yayın Aktifleştirme Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Canlı yayın özelliği profilinizde aktifleştirme için bunlar dışında yapmanız gereken ekstra bir işlem bulunmuyor. Yani eğer sıradan bir Facebook profiline veya sayfanıza sahipseniz, canlı yayın özelliği profilinizde aktifleştirme zaten gerçekleşmiş oluyor. Ancak bunların dışında bazı kısıtlamalar var; örneğin Facebook’ta canlı yayın yaparken video çözünürlüğü en fazla 720p oluyor. Maksimum bit rate 4000Kbps üstüne çıkmıyor. En fazla 4 saat yayına izin veriyor ve ses bitrate oranı da 128 Kbps üstüne çıkmıyor. Dolayısıyla Facebook canlı yayın aktifleştirme yaparken bilmeniz gereken bazı hususlar var.

Facebook canlı yayın PC ile yapmak elbette daha zor ve aynı zamanda bilgisayarı her zaman yanınızda bulundurmak mümkün değil. Dolayısıyla Android, iOS veya Windows Phone cihazlarınızda da bu özelliği kullanmanız, arkadaşlarınıza, çevrenize her yerden seslenmeniz mümkün. Facebook canlı yayın PC için WireCast adlı ek uygulama sıklıkla kullanılıyor. Aynı zamanda Open Broadcaster Software de bilgisayar üzerinden Facebook canlı yayın özelliği profilinizde aktifleştirme için bir seçenek.

Yine de eğer ek programlar zahmetine girmeden yayın yapmak istiyorsanız, ilk tercihiniz iOS veya Android gibi mobil platformlar olmalı. Sosyal medya haberleri için MobilTeknoPort’u takipte kalın!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir