Facebook Graph Search Nedir Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya haberleri kategorisinde Facebook Graph Search nedir ve Facebook Graph search nasıl kullanılır soruları bu aralar sık sık sorulduğu için araştırmalarımız doğrultusunda graph.facebook ne demek yanıtlamaya çalışacağız.

Facebook Graph Search Nedir ?

Facebook Graph Search, firma tarafından 2016 yılında duyurulan, anlamsal bir arama motoru (semantik arama motoru) özelliği. Bu özelliğin amacı, arama yapan kullanıcılara daha doğal dil sonuçları vermek. Graph Search, milyarlarca kullanıcının verisini içinde barındırırken, dolayısıyla geniş bir arama özelliği sunuyor.

Facebook Graph Search nedir konusunu biraz daha açalım… Facebook Graph Search sayesinde arama sonuçları sıradan listeler olarak değil, özel şekilde karşınıza çıkıyor. Bu şekilde kullanıcıların bilgileri karşınıza ayrıntılı olarak çıkıyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından sunulan bu özellik sayesinde, yeni algoritma son derece ayrıntılı sonuçlar veriyor. Ek sonuçlar Microsoft’u Bing motoru tarafından sağlanırken, Facebook Graph Search sayesinde arkadaşlarınızın fotoğraflarını veya hobilerini bulabiliyorsunuz. Buna rağmen 2013 yılında çalışmaları başlatılan Facebook Graph Search, daha sonra Bing ile partnerliği bitirdi. Peki, Facebook Graph Search nasıl kullanılır?

Facebook Graph Search Nasıl Kullanılır?

Facebook Graph Search nasıl kullanılır diye sorgulayanlara maalesef söylememiz gerekir ki bu özellik şu anda sadece İngilizce arama sonuçlarında geçerli.

Dünyaca ünlü sosyal medya devi, Facebook Graph Search ile şu arama tiplerini desteklemekte:

– İnsanlar

– Sayfalar

– Mekanlar (Spesifik yerler, mesafeler)

– Etiketlenen kullanıcılar veya arkadaşlar

– Konum bilgili nesneler.

Bu şekilde kullanıcılar arama sonuçlarını filtreleyerek istediklerine ulaşabiliyor veya istediği kullanıcıyı arayabiliyor. Aynı zamanda özelliği doğrudan internet üzerinden kullanmak da mümkün. Facebook Graph Search nedir ve Facebook Graph Search nasıl kullanılır konularında örnek vermek gerekirse graph.facebook ne demek ile şu şekilde aramalar yapabilirsiniz:

‘Star Wars ve Harry Potter seven arkadaşlarım’

‘İstanbul Üsküdar’daki bekar erkekler kimler?’

‘Türk Telekom’da çalışan Facebook arkadaşlarım’

‘Kızılay Meydanı’nda fotoğraf çeken arkadaşlarım’

Anlaşılacağı gibi bu özelliği hem flört ederken, hem işyerinize eleman ararken, hem de fotoğraflara bakınırken kullanabiliyorsunuz. Görüldüğü gibi Facebook Graph Search ile sıradan aramalar rafa kalkmış oluyor.

Facebook Graph Search özelliği maalesef şu anda Türk kullanıcılar için aktif olmasa da, düzenli olarak gelişimine devam ediyor ve ilerde çok daha farklı şekillerde karşımıza çıkacaktır…

Sosyal medya haberleri ile gündemi takip etmek için Mobilteknoport Facebook sayfasını beğenmenizi öneriyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir