Facebook’un Gelecekteki 2 Olası Yeniliği

Facebook, sosyal medya kavramının ortaya çıkmasındaki en büyük aktör olsa bile aslında, yaptıkları sadece sosyal medyayla sınırlı kalmayan bir şirket. Facebook son yıllarda özellikle insansız hava taşıtları, insansız otomobil, uzay araçları, giyilebilir teknolojiler ve yapay zekâ gibi yeni alanlardaki teknolojik yatırımlarıyla da dikkat çekmektedir.Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde, facebook hesabı üzerinden kendisine sorulan soruları yanıtladı. Zuckerberg’in sorulara verdiği yanıtlar, aslında facebook’un gelecekteki 2 olası yeniliğiyle ilgili de ipuçları vermektedir.

Mark Zuckerberg’in verdiği cevaplardan ilk dikkat çeken yapay zekâyla ilgili cevaplarıdır. Zuckerberg’in cevaplarından anlaşıldığı kadarıyla facebook’un, uzun zamandır yapay zekâ teknolojisiüzerinde AR-GE yatırımları yapmakta olduğu ortaya çıkıyor. Yine Zuckerberg’in yanıtlarından yola çıkarak, ileride bir kişinin konuşmasını yazıya dökebilen, hatta yabancı bir dile çevirebilen veya bir fotoğraftan o yerin neresi olduğunu anlayabilen sosyal ağ sistemleriyle yakın gelecekte karşılaşmamız muhtemel. Bu yüzden yapay zekâ teknolojisi, facebook’un gelecekteki olası yeniliklerinden biri olarak kabul edilebilir.

Facebook’un gelecekteki 2 olası yeniliğinden biri de telepatidir. Zuckerberg’in, bir düşüncenin internet vasıtasıyla bir kişiden diğerine gönderilmesinin teknolojinin de yardımıyla ileride gerçek olabileceğini ima etmesi, hem facebook’un telepati teknolojisi üzerinde çalışmalar yürüttüğü, hem de gelecekte böyle bir teknolojinin facebook tarafından kullanılabileceği şeklinde yorumların yapılmasına neden olmuştur. Ancak bu teknolojilerin facebook tarafından tam olarak ne zaman hayata geçirileceğini de bize en iyi zaman gösterecektir.

One Yorum “Facebook’un Gelecekteki 2 Olası Yeniliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir