Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH Projesi)

Yakın dönemlerde devletin başlatmış olduğu Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi yani FATİH Projesi, eğitimde tam desteği teknoloji yardımıyla vermeyi amaçlamaktadır. Bu proje günümüzde tam anlamıyla uygulanamasa da gün geçtikçe ilerleme kat edilmektedir.

Bu projenin öğrencilere yararı olmakla birlikte beraberinde bazı zararları da getirmektedir. Bu yazımızda bu yararlardan, zararlardan ve projenin amaçlarından bahsedeceğiz.

   Fatih Projesi’nin Amaçları Nelerdir?

* İlk olarak FATİH Projesi’ nin amaçlarından kastımız devlet ve hükümetin hedefleri olarak      anlaşılmalıdır.

*FATİH Projesi’ nin asıl amacı, öğrencilere teknoloji ile birlikte daha rahat bir çalışma alışkanlığı kazandırmak.

*Sınav, tarama ve konu testlerinde öğrencilere ve öğretmenlere kolaylık sağlamak.

*Ayrıca EBA (Eğitim Bilişim Ağı)’ ya yani devletin ücretsiz ders videolarını, öğrencilere özel içerikleri ve daha birçok eğitim verilerinin bulunduğu bu ağa bağlanma imkânı sağlamak ve bundan yararlanmalarını sağlamak.

Yukarıda zikredilen durumlar, her ne kadar yüzde yüz yararlı gibi görünse de istenmeyen bazı olumsuzlukların yaşanmasına da sebep olabilmektedir.

Öğrencilere tanınmış olan bu fırsat, bazen istenildiği gibi değerlendirilememektedir.

 Fatih Projesi’nin Zararları

Şimdi FATİH Projesi’ nin zararlarından bahsedeceğiz. FATİH Projesi yukarıda anlattığımız bazı amaçlarını gerçekleştirebilmiştir. Örneğin günümüzde çoğu okula akıllı tahta takmayı başarmışlardır. Bu tahtalardan hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz yararlanabilmektedir. Dersteki içerik sayısının artmasını sağlayan bu tahtalara ek olarak öğrenciler ve öğretmenlere tablet bilgisayarlar dağıtılmıştır. Ne yazık ki birçok okulda tablet bilgisayarlar şu anda aktif olarak kullanılamamaktadır. Bu projenin geliştirilmesiyle derslerde, sınavlarda, konu tarama testlerinde vb. yerlerde kullanılacak hale getirilmeye çalışıyor.

*Yukarıda bahsettiğimiz tablet bilgisayarlar şu anda aktif olarak kullanılamadığı için bazı problemler kendini göstermektedir. Mesela öğrenciler verilen tabletlerin sistemlerini kırmakta, hatta sistemini kırdıkları bu tabletleri satışa bile çıkarabilmektedir. Bunlara karşılık projede güvenlik önlemleri artırılmaya çalışılıyor.

*Bazıları bu projenin bir kısmına karşı çıksa da devlet bu projeye çoktan başlamış ve devam etmekte kararlı. Çünkü bu projeye milyonlar harcandı.

*Öğrenciler bilgiye daha kolay ulaşma sonucunda bilginin değeri azalmaktadır. Kolay elde edilen şeyler maalesef kıymetini yitirmektedir.

*Öğretmenlerin elleri altında bulunan bilgi, zamanla öğretmeni rehavete alıştırmakta dır. Bu duruma alışan öğretmen bilgi yoksunu haline gelmektedir.

Eğer bu konuyla ilgili sizin önerileriniz ya da eleştirileriniz varsa lütfen yorum kısmında belirterek bu konuya katkı sağlayın.

Sizce Fatih Projesi gerekli bir proje midir?

Size göre artı ve eksileri nelerdir?

MTP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir