Geleceğin Hipersonik İnsansız Casus Uçağı: SR-72

Geleceğin hipersonik insansız casus uçağı:

SR-72’yi anlatmadan önce neden bu adla anıldığından bahsetmek gerekmektedir. Soğuk Savaş döneminde, 1966 yılında, A.B.D. Hava Kuvvetlerinde hizmete giren insanlı SR-71 casus (keşif) uçağı, dönemin ihtiyaçlarını uzun süre karşılamış ve 1998 yılında da emekliye ayrılmıştır. Dünyanın en hızlı jet uçağı olan SR-71’in yerini alması için 2014 yılında A.B.D Hava Kuvvetleri, Lockheed Martin ve Aerojet firmaları düğmeye bastılar ve geleceğin hipersonik insansız casus uçağı belli oldu: SR-72

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, bir önceki yazımız olan “İnsanı 10 Yaş Genç Gösteren Teknolojik 2 Yöntem” yazımızı da göz önüne aldığımızda, uçak teknolojisindeki gelişmeler normal karşılanır oldu.

Geleceğin hipersonik insansız casus uçağı: SR-72’nin aksine SR-71, maksimum Mach 3 hızına (saatte 3500 km) ulaşabiliyorken, SR-72 bu hızın 2 katına yani Mach 6 hızına (saatte 6000-6500 km) ulaşması hedeflenmektedir. A.B.D.’nin özellikle dünyanın son konjonktürel durumundan kaynaklanan nedenlerden dolayı bu projeye onay verdiği ifade edilmektedir. Bu uçağın muazzam hızıyla düşman radarları önemsenmeden düşman hedefleri imha edilebilecek ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar da çekilebilecektir.

57aoJl

SR-72 Hipersonik İnsansız Casus Uçağının SR-71 Blackbird’e Göre Diğer Avantajları Nelerdir?

SR-72’nin en bariz farkı öncelikle, SR-71’in iki katı hızına çıkabilen melez itki sistemi olan hipersonik bir uçak olmasıdır. Yani, uçakta 3 tip motor bir arada kullanılacaktır. Bunlar uçağın kalkışından sonra hızını Mach 3’e çıkaracak olan turbo jet motorlar, sonrasında hızı Mach 5’e çıkaracak olan ramjet motorlar ve son olarak da yanma için süpersonik havadan yararlanarak hızı Mach 6’ya çıkaracak olanscramjet motorlardır.

son turbo jet

Geleceğin hipersonik insansız casus uçağı: SR-72nin bir diğer farkı ise dış kaplamasıdır. Mach 6 gibi hızlarda sürtünmeden dolayı uçağın dış zırhı yaklaşık 2000 derece gibi bir sıcaklığa ulaşmaktadır. Bu nedenle uçağın gövdesi için, SR-71’deki geleneksel zırhların aksine metal, seramik ve karbondan oluşan ve uzay mekiklerinde de kullanılan yeni bir dış kaplama geliştirilmektedir. Buna ek olarak uçağın taşıyacağı yük miktarı ise sır gibi saklanmaktadır. Çünkü üretici firmalar bu uçağı hem saldırı, hem istihbarat amaçlı kullanmayı planladıkları için taşıyacağı yük şu an için tam olarak belli değil. Ancak uçağın saatte 6000 km hızda giderken bir hedefi vurması ya da fotoğrafını çekebilmesi için de yepyeni teknolojilerle donatılacağı da aşikârdır.

MTP

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir