Google Çalışanları ABD’ye Geri Dönüyor

Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanı Donald Trump’ın 7 ülkeye yasak getirmesinin ardından teknoloji haberleri alanında hızla yayılan bilgi: ABD dışındaki Google çalışanları geri çağırıldı!

Teknoloji Haberleri | 7 Ülkeye Yasak

ABD Başkanı Trump, 20 Ocak’ta resmen göreve gelmesinin ardından ilk icraatlarını gerçekleştirmeye başladı. İlk icraatlarından biri de “mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri” ile ilgili başkanlık kararnamesini imzalamak oldu. Donald Trump’ın imzaladığı bu kararname terörle ilişkili olduğu düşünülen Libya, Sudan, İran, Irak, Suriye, Yemen ve Somali’den gelenlerin bir ay boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilmesini kısıtlarken, Mülteci kabul programını da 120 gün süre ile askıya alıyor.

Söz konusu bu talimatların ardından Google, ülke dışında seyahatte olan tüm çalışanlarını geri çağırdı. Hint asıllı google haberleriolan Google CEO’su Pichai, herhangi bir nedenle ABD dışında olan 100’den fazla çalışana çağrıda bulundu. Sundar Pichai’nin çağrısında “Kararnamenin, personel seviyesinde neden olduğu maliyeti görmek çok acı verici. Göçmenlikle ilgili görüşlerimizi her zaman ifade ettik ve ifade etmeye devam edeceğiz” dediği belirtildi.

Teknoloji haberleri alanında hızla yayılan bu bilginin ardından Yeni Zelanda’da bulunan Google çalışanlarının bile apar topar geri dönmeye başladığı konuşuluyor. Ayrıca Google’ın çalışanlarına yaptığı bu çağrıda, geri dönüş yapıldığında şirket bünyesinde seyahat, güvenlik ve göçmenlik uzmanlarına danışılması istendi.

Öte yandan Google sözcüsünün yaptığı açıklamada ise Google çalışanları ile ailelerini etkileyecek ve harika yeteneklerin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesini engelleyecek olan her türlü karar için endişeli olduklarını belirtti. İlaveten konuşmasına bu çağrının Washington’daki her lidere ulaştırılmaya devam edileceğini ekledi.

Teknoloji haberleri alanındaki tüm gelişmelerden hemen haberiniz olsun isterseniz, MobilTeknoPort’u Facebook’ta beğenin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir