Google İle Küba Anlaşması / Teknoloji Haberleri

Google ile Küba arasında bazı servislere erişimin hızlandırılması için anlaşma imzalandı. İşte teknoloji haberleri alanının gündemine bomba gibi düşen hızlı anlaşmanın detayları…

Google Artık Küba’da Veri Toplayacak

Küba devlet telekomünikasyon firması Etecsa hem içeriklere erişimi hızlandırmak hem de internet altyapısını geliştirmek için yeni adımlar atıyor. Bu adımların biri de BBC’de yer alan habere göre Amerikan bilişim devi Google ile anlaşma imzalanmasıdır. Başkent Havana’da imzalanan anlaşmanın Küba cephesindeki amacı; Youtube ve Gmail gibi servislere daha hızlı erişim sağlamak olduğu bildirildi.

Google tarafından yapılan resmi açıklama ise şu şekilde: “Bu anlaşma, Etecsa’nın, yerel düzeyde YouTube videoları gibi en popüler yüksek bant genişliği içeriklerimizden bazılarını, ön belleğe alarak gecikmelerini azaltmak için teknolojimizi kullanmasına izin veriyor.”

Anlaşma uyarınca Youtube ve Gamil dahil olmak üzere Google servislerine erişim hızı arttırılacak. Google, Küba’ya sunucular yükleyecek. Google dışındaki firmaların servislerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Kübalıların daha gelişmiş bir hizmet bekledikleri işbirliği anlaşmasının altında Etecsa Başkanı Mayra Arevich Marin ile Alphabet Inc.’in başkanı Eric Schmidt’in imzası bulunuyor.

Küba’ya Veriler Venezuela Üzerinden Gönderiliyordu!

Küba, internet erişimi olan nüfus oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir. ABD Başkanı Barack Obama’da Küba ziyaretinde buna vurgu yaparak, internet erişiminin sağlık ve eğitim hizmetleri gibi alanlarda ülkenin refahı

teknoloji haberleri
MTP Teknoloji Haberleri

açısından önemli olduğunu belirtmişti. Hemen ardından da Google’ın Küba’ya internet sağlayacağını ifade etmişti.

Google, söz konusu anlaşma imzalanana kadar servislerine ait verileri Küba’ya, Venezuela üzerinden iletiyordu. Anlaşma sonrasında Google verilerinin Küba’da depolanması, ülkede yaşayan bireylerin Google Cache Network’e daha hızlı erişmesi sağlanacak. Bu da dolayısıyla yükleme hızını 10 kat arttıracak.

Teknoloji haberlerinin gündemini kaçırmak istemiyorsanız, Mobilteknoport’u takipte kalın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir