Güneşten 10 Kat Sıcak Yapay Güneş Üretildi

Çinin önde gelen haber ajanslarından Xinhua’nın verdiği bilgilere göre, Çin Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC) Çinin bu güne kadar ki en gelişmiş nükleer füzyon deneyini gerçekleştirdi. HL-2M Tokamak adı verilen bu cihaz hidrojen ve ağır hidrojen gazları kullanarak, güneşin oluşturduğu doğal tepkimelere benzer bir yapay tepkime oluşturarak enerji üretmek için bu cihazı tasarladıklarını söyledi.

Diğer yenilenemez enerji kaynaklarına karşı daha güçlü ve temiz bir enerji kaynağı üretmek istediklerini ve bu yüzden Hl-2M Tokomakı ürettiklerini söyleyen bilim insanları yapılan bu cihazın insanlığın ihtiyacı olan enerjinin sınırlı miktarının kilidini açabileceği potansiyeli olduğunu düşünüyor.

İlk Elektrik Üretildi!

Uzun süredir üzerinde çalışılan bu projede geçtiğimiz hafta ilk defa elektrik üretildi.  Güneybatı Fizik Enstitüsü ve Çin Ulusal Nükleer şirketinin birlikte geliştirdiği yapay güneş diye tabir ettiğimiz füzyon reaktörü 150 milyon santigrat dereceye ulaşarak ilk elektriğini üretti.

HL-2M adı verilen nükleer füzyon cihazı, güneşin yüzeyinde oluşturduğu sıcaklığın tam 13 kat üzerine kadar sıcaklık üretebiliyor. Güneş 15 milyon santigrat derecede ısı üretimi yaparken reaktör 200 milyon santigrat dereceye kadar sıcaklık üretimi yapabiliyor.

Reaktörün bu denli sıcaklığa çıkıp yapısal bütünlüğünü korumasının sebebi güneşin oluşturduğu füzyon işleyişinde atomlar birleştirilmeye zorlanarak ısı dışarıya serbest bırakılmaya zorlanırken, yapılan HL-2M Tokamak cihazında tıpkı uranyumda olduğu gibi atomları ayırmaya sayanan ve güneşin oluşturduğu füzyon işleyişinin tam tersi olan bir sistem söz konusu. Projeyi inceleyen bilim insanları üretilen bu yöntemin bilinen nükleer sistemlere göre daha az atık çıkardığı, daha ucuz ve temiz olduğu fikrini belirtiyorlar.

One Yorum “Güneşten 10 Kat Sıcak Yapay Güneş Üretildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir