Harddisk Neden Bozulur?

Maalesef günümüzde SSD’ler fiyatı dolayısıyla hala yaygınlaşmadı ve pek çok bilgisayar kullanıcısı teknoloji haberleri okurken, harddisk bozulmalarıyla ilgili şeyler okuyor ve bu sorunla sık sık kendisi de karşılaşıyor. Bu nedenle yazımız içerisinde harddisk neden bozulur konusuna değinerek birçok bilgisayar kullanıcısına yardımcı olmayı hedefledik. Ayrıca harddisk bozulduğu nasıl anlaşılır ve bunun net göstergeleri var mıdır gibi soruları da yazımızda yanıtladık…

Harddisk Neden Bozulur?

Harddisk pek çok sebepten dolayı bozulabilir ve bu farklı etkenlere bağlıdır. Öncelikle ilk olarak harddiski bozan şey alınan hasarlardır. Eğer kasanız veya kullandığınız dizüstü bilgisayar, çarpma-düşme gibi sorunlarla karşı karşıya kalırsa harddiskiniz bu sebepten ötürü bozulabilir. Harddisk bozulduğunda, her zaman çalışmayı kesin olarak durdurmaz ve bazen de sorunlu olarak çalışmaya devam eder. Peki, harddisk neden bozulur sorusuna net olarak vereceğimiz başka yanıtlar var mı?

Teknoloji haberleri gösteriyor ki, harddiskler sadece hasar alma durumlarında değil sıvı temaslarında da bozulabiliyor. Diskin içine su kaçarsa veya içecek bir şey dökülürse de bozulabilir. Özellikle içeceğin sıvı olması, hasarı daha da artıracak ve daha kolay bozacaktır. Aynı zamanda uzun süreli kullanımlar da bilgisayara ve harddiske zarar vermektedir. Her ne kadar kasalı, masaüstü bilgisayarlar uzun süre dayanabilse de, dizüstü bilgisayarlarda bu süre 7-10 saat gibi aralıklarla kısıtlıdır. Uzun süreli açık kalmalarda, diğer parçalarla birlikte harddisk de ısınacaktır ve zarar görecektir. Dolayısıyla sabit diskinizi bundan da koruyun.

Harddisk Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Harddisk bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda ilk ipucu olağan dışı sesler olacaktır. Eğer garip sesler geliyorsa veya hard disk kapanıyorsa, bozulmuş olabilir. Aynı zamanda bilgisayara bağladığınızda, cihazınız sabit diskinizi görmüyorsa bu da bozulduğuna işarettir. Garip sesler geliyorsa ve hard diskinize USB bağlantısı yapamıyorsanız, bu şekilde de anlayabilirsiniz.

Harddisk bozukluğu nasıl anlaşılır sorusunda ikinci ipucu ise uyarılar. Çünkü ‘Gecikmeli yazma başarısız’, ‘Dosya yazılamadı’ ve ‘Dosya okunamadı’ gibi uyarılar da sabit diskinizin bozulduğuna işarettir.

Tüm bunların yanında, sabit diskiniz tamamen bozulmamış olabilir ve bazı dosyalarınızı en azından kurtarabilirsiniz. Bunun için Maxblast benzeri programlar kullanabilirsiniz veya bilgisayarcıya götürebilirsiniz. Eğer sabit diskinizde bad sector hataları varsa, temiz olan kısımlardaki dosyaları yedekleyip size teslim edebilir. Fakat bunu hızlı bir şekilde yapmanızı ve acele etmenizi öneririz. Harddisk neden bozulur konusunda takıldığınız yerler olursa yoruma bırakabilirsiniz…

2 Yorum “Harddisk Neden Bozulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir