İki Dev Yarışıyor: iOS 7 – Android 4.2

Apple dün iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarında kullandığı mobil işletim sistemi iOS’un son sürümü olan iOS7’yi tanıttı. Apple’ın milyonlarca cihazı içerisinde kullanılan işletim sisteminin iPhone ile beraber tanıtıldığı 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği en önemli güncelleme olan iOS 7 ile beraber Android ile iOS birbirlerine oldukça yaklaşmış oldu. Bu yazımızda Android’in son sürümü Android 4.2 ile iOS7’yi kabaca karşılaştırıyoruz.

Bu arada: iOS ile Android arasındaki zıtlıkları gösteren karşılaştırmaların çokpopüler olduğu aşikar. Bu yazının içeriğinde her iki sistemin benzer yönlerinin olumlu ve olumsuz yönleri üzerine odaklanacağım.

Ekran Kilidi

iOS 7 ile Android 4.2’nin ekran kilitleri birbirlerine oldukça benziyorlar. Ekranın üst orta kısmında saat gösteriliyor. Ekran kilidini açmak için iOS’da bir sağdan sola doğru bir kaydırma yapak gerekirken  aynı kaydırma işlmei Android’de  360 derecelik bir aralıkta ypılabiliyor. Yani sadece soldan sağa değil aynı zamanda yukarı ve aşağı ve soldan sağa da kaydırma yapılarak ekranı aktive etmek mümkün.

Ana Ekran

Android’in ana ekranı oldukça dinamik. Google’ın işletim sistemi kullanıcılarına interaktif widgetları, uygulama klasörlerin  kısayollarını ana ekran üzerinde istediğiniz gibi gösteme imkanı tanıyor.

iOS’un ana ekranı ise widgetları desteklemiyor. Uygulamalar için ayrı bir düzenleyiciye sahip olmayan Apple’ın mobil işletim sisteminde ana ekran aynı zamanda cihazıınza yüklü olan tüm uygulamaların gösterildiği bir liste gibi çalşıyor. Bu arada sisteme yüklenmiş olan uygulamaların iOS 7’de Android’den daha büyük gösterildiği dikkat çekiyor.

Kontrol Merkezi

Bir çok Apple kullanıcısının büyük bir iştahla beklediği bir özellik olan kontrol merkezi sonunda iOS 7 ile güncelleme şeklinde geliyor. Kontrol merkezinin ne olduğunu Android 4.2 kullanıcıları çok iyi biliyorlar. Android’e kıyasla bugüne kadar önemli bir eksiklik olan kontrol merkezi sayesinde artık Apple cihazların bildirim çubuğunda da Kablosuz Ağların yönetim paneli, parlaklık ayarları, ses kontrolleri, parlaklık ve uçaak modu gibi seçeneklere kolay erişim mümkün.

Hızlı ayarlar Android kullanıcılarının hayatına Android 4.2 ile girdi. İşevselliği kısıtlı olan hızlı ayarların cihaz rootlandıktan sonra kişiselleştirilebilmesi mümkün oluyor. Bu arada Samsung’un TouchWiz kullanıcı arayüzünde hızlı ayar seçenekleri oldukça detaylı bir şekilde tasarlanmış. Samsung cihazların hemen hemen tüm ayarlarına bu seçenek ile kontrol edilebiliyor. Hızlı ayarlar menüsü Sony cihazlarda da Samusung’a göre daha dar bir aralık ile kullanıcıların kullanımına sunuluyor.

Bildirim Çubuğu

iOS 7’nin bildirim çubuğu uyarılarını ”mesajlar”, ”takvim” ve ”geçiş” olarak  üç ana sınıf altında topluyor. Android 4.2 ile güncellenen bildirim çubuğu Android cihazların sol üst  köşesinden aşağıya doğru yapılan kaydırma sonucu görüntüleniyor. iOS e Anroid’in bildirim çubukları hem çıkıi mantığı hem de kullanım olarak birbirlerine oldukça benziyorlar.

Aradaki temel farklılık ise dizayn anlamında kendisini gösteriyor. Android işletim sistemindeki bildirim çubuğu koyu renklerle ile gösterilirken Apple’ın iOS’undaki renkler oldukça açık ve canlı.

Çoklu İşlemler: Multitasking

Apple yeni sistemi iOS 7’de aynı anda çalışan birden fazla uygulama ve işlemin gösterimini yatay bir düzlemde hareket eden objeler üzerinde gösteriyor. Uygulamalar arasındaki geçişleri sağa ve sola kaydırma yaparak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu özelliğe Apple Atlası içerisinde ilk defa 2009 yılında tanıtılan webOS’da rastlamıştık. Görünen o ki APple webOS’un çoklu işlem özelliğini iOS 7’ye başarılı bir şekilde uyarlamış.

Android 4.2 işletim sisteminde ise uygulamalar arasındaki geçişlere imkan veren çoklu işlem penceresinin akışı dikey olarak dizayn edilmiş. İki kullanıcı arayüzü arasında mücadelede Android2in aynı anda daha fazla uygulamayı gösterdiğine dikkat çekmek isterim.

Sonuç

Apple, mobil işletim sistemi iOS’da webOS, Windows Phone ve Android işletim sistemleriyle arasındaki açıkları kapatma konusunun üzerine eğilerek oldukça iyi bir iş çıkarmış. Bu noktada kiileri milyonların takip ettiği iPhone üreticisini ”kopyacı” olarak tanımlama yoluna gidebilir. Fakat hepimizin kabul etmesi gereken durum günümüz şartlarında aynı aland faaliyet gösteren tüm firmaların birbirlerinden esinlenmelerinin oldukça doğal olduğu.

Görünen o ki Apple, iOS 7 ile oldukça iyi bir iş çıkarmış. Genişletilen fonksiyonlar ve yeni arayüz dizaynı dışarıdan çok iyi gözüküyor.Beni rahatsız eden bir nokta ise Apple’ın sunumlarında sanki her şeyi kendileri bulmuş havalarına bürünen kurumsal kimliği ve de bu kimliği küçük dağları ben yarattım edasıyla sunan Apple çalışanları. Yeni iOS 7 vatana, millete hayırlı olsun arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir