İlk 5G Laboratuarı İstanbul’da Faaliyete Başladı

5G teknolojisi, dünya çapında büyük ar-geç çalışmalarına konu oluyor. Hatta öyle ki iki Güney Koreli teknoloji devi Samsung ve LG, 5G ile sektöre yeni bir soluk getirmek amacıyla geçişi hızlandırmak adına güçlerini birleştirmişlerdi. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğini alanMedipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesitarafından Türkiye’nin ilk 5G ve Ötesi Laboratuarı kuruldu. Laboratuar’ın çalışmaları, daha önce ABD, Kanada, Japonya ve Almanya’da bilimsel çalışmalar yapmış, alanında uzman Türk bilim adamları tarafından sürdürülecek. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından birkaç ay önce kurulan bu laboratuar 2020 yılında geçilmesi öngörülen 5.nesil kablosuz iletişim teknolojisi alanında çalışmalar yapacak.

 

5G’ye Dünya ile Birlikte Geçiş Yapacağız!

5G çalışmalarının %70 ila %80 arasında bittiğini belirten Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi dekanı Prof.Dr. Hüseyin Aslan, ülkemizin de dünyayla birlikte aynı anda 5G teknolojisine geçeceğini söyledi. Geride bırakılan 2G, 3G ve 4G’ye oranla daha hızlı ve daha güvenilir bir internete ihtiyacımız olduğunu vurgulayan Aslan, laboratuar çalışmalarında önemli adımlar atıldığını da ekledi.

 

5G ile BIT Başına Düşen Maliyet Azalacak, Tüm Elektronik Cihazlar 5G’ye Entegre Edilecek!

Bit başına düşen bedelin, maliyetin düşürülmesi, artan veri yükü ve boyutları karşısında gelişim sağlanması gerekiyor. 5G’de tam bu noktada daha güvenli ve daha hızlı internet ağını sunuyor. Cep telefonu dışında diğer elektronik cihazların da 5G’ye entegre edilmesiyle haberleşme ve iletişim kapasitesi de artırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir