İnternetten Para Kazanma Vergiye Tabi Olacak

Gündeme düşen teknoloji haberlerinin en önemlisi Maliye Bakanlığı’ndan gelen duyuru oldu. Bakanlık, internetteki video paylaşım sitelerinden elde edilen gelirleri vergilendirmek için düzenleme yaptığını duyurdu. Bakanlığın bu düzenlemesi özellikle internetten para kazanma ile uğraşan kişileri yakından ilgilendirdi. İşte teknoloji haberleri kategorisinde zirve yapan duyurunun detayları…

İnternetten Para Kazanmak İçin Vergi Ödeyecekler!

Teknoloji haberlerinin uzun süredir gündeminde olan video paylaşım siteleri için Maliye Bakanlığı düğmeye bastı. Youtube ve Dailymotion gibi video sitelerinden gelir elde eden kişiler; reklam payı, izlenme sayısı ve edinilen abone sayısı gibi kriterlerden kazanç sağlıyor. Bakanlık, elde edilen bu kazançları vergilendirecek düzenleme üzerine çalışıyor.

Özellikle internetten para kazanma işiyle uğraşan girişimcileri ilgilendiren duyuru, Dünya Gazetesi’nin haberine göre faaliyete geçti bile. Gazetenin haberinde Maliye’nin kişisel hesapları kontrol ettiği ve para trafiğini saptadığı kullanıcılardan vergi almaya başladığı yer alıyor. Türkiye’deki video kanallarının sahip olduğu abone sayısına bakılınca, bir hayli vergilendirilecek kişi olduğu görülüyor.

internetten para kazanma

İnternetten para kazanma sektörünün en önemli konu olan video paylaşım siteleri, 9 milyon 695 bin 639 aboneye sahip. Youtube ve Dailymotion gibi sitelerin kanallarındaki görüntülenme sayısı ise yaklaşık 2 milyar 182 milyon. Toplam 14 video paylaşım kanallarından elde edilen kazanç yaklaşık 20 milyon lira. Yapılan istatistiklere göre vergi tahakkukunun yaklaşık 4,5 milyon lira olduğu ortaya çıktı.

internetten Para Kazanma İçin KKTC’ye Gidiyor!

Ülkemizdeki vergi daireleri, kişilerin hesaplarında hareketlilik gördüğü an kazançları üzerinden vergi alabiliyor. Bu vergiden kaçınmak isteyen bazı site, blog ve kanal sahipleri de düşük vergi oranından dolayı hesaplarını KKTC’ye taşıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta internetten para kazanma için video paylaşım sitelerini tercih edenlere düşük maliyet sunuluyor. Youtube ve Dailymotion gibi sitelere sanal temsilci olma, lisansın alınması (yıllık), hesapların yapılması ve ofis adresi gösterme vergiler dahil 2 bin 400 euro (yıllık) gibi bir rakamı buluyor. Hal böyle olunca hesapların taşınması daha da kolaylaşıyor.

İnternetten para kazanma için online hizmet satışı kanalı seçen firmalar yada domain ve hosting firmaları da vergiden muaf olabilmek için Kuzey Kıbrıs’ta şirket kuruyor.

   MTP Editörü 

BURCU SAĞLIK

One Yorum “İnternetten Para Kazanma Vergiye Tabi Olacak
  1. Çağımızın vazgeçilmezi internet ve internetten para kazanmak.bu konuda youtube ve benzeri video paylaşım siteleri rekabeti sürekli arttırıyor.Teknoloji haberleri,videolar,haberler herşeye ulaşmak artık çok kolay ve uçuk paralar kazanılıyor.dolayısıyla devlet bu pastadan payını alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir